Słupsk
Premiera filmu "Adwokat Solidarności" (Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)

piątek,

23 lipca 2021

11:30

Ważne wydarzenia historyczne utrwalone w kadrze. Powstał wyjątkowy film o słupszczance, która walczyła o wolność związkowców

Jak wyglądało życie Polaków w latach 80. ubiegłego wieku? Jak budowała się "Solidarność" i jak o wolność związkowców walczyła słupszczanka mecenas Anna Bogucka-Skowrońska? Możemy się tego dowiedzieć z filmu, który przypomina ważną część historii Słupska.

Premiera filmu "Adwokat Solidarności" w reżyserii Bogusława Matuszkiewicza miała miejsce w czwartek, 22 lipca. Obraz opowiada o mecenas Annie Boguckiej-Skowrońskiej, słupszczance, która w procesach politycznych w latach 80. broniła opozycjonistów.


WYCIĄGAĆ WNIOSKI Z PRZESZŁOŚCI

Podczas pierwszej publicznej emisji filmu na widowni zasiadło wielu świadków tamtych zdarzeń sprzed lat. Zgodnie twierdzą, że jest to wyjątkowy film, który przemówi do przedstawicieli każdego pokolenia.

- To ważna produkcja, która pokazuje co prawda minimalną, ale bardzo istotną część historii Słupska i okolic. Przypomina też losy osób biorących udział w walce z ówczesnym systemem. Przyszłości nie ma bez historii, to na doświadczeniach z minionych wydarzeń młodzi powinni budować swój dzień jutrzejszy – uważa Henryk Grządzielski.

MECENAS, SENATOR I SĘDZIA

Główna bohaterka filmu, Anna Bogucka-Skowrońska, w latach 80. w kilkudziesięciu procesach broniła czołowych działaczy "Solidarności". Przez trzy kadencje była senatorem III RP, a także Sędzią Trybunału Stanu i członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Obraz został zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.


Posłuchaj co o filmie mówią jego bohaterowie oraz uczestnicy wczorajszej projekcji:


Joanna Merecka-Łotysz/raf