Słupsk
Pojazd typu 409Da wyprodukowano w 1969 roku w fabryce Zastal w Zielonej Górze (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

czwartek,

22 lipca 2021

12:45

Zabytkowa lokomotywa stanęła przed lęborskim dworcem. To zwieńczenie budowy węzła transportowego

Waży 25 ton i przez pół wieku woziła zboże do elewatorów w Lęborku. Na kolejową emeryturę 52-letnia lokomotywa trafiła przed dworzec.

Na kawałku torowiska postawiono lokomotywę spalinową, która jest atrakcją nowego węzła transportowego. - Przed zainstalowaniem w okolicach dworca ciuchcia przeszła remont, który wykonała na swój koszt firma AMG z Lęborka. Jest sprawna. Wprawdzie nie jeździ, ale wydaje sygnały dźwiękowe. Nocą jest podświetlana i naprawdę wygląda efektownie. Chcieliśmy zwieńczyć budowę węzła transportowego w taki sposób, by nawiązać do historii naszego miasta. Ta lokomotywa jest z Lęborkiem nierozerwalnie związana - mówi Marian Kurzydło, sekretarz miasta Lęborka.

PARAMETRY

Lębork kupił lokomotywę za pięć tysięcy złotych. Pojazd typu 409Da wyprodukowano w 1969 roku w fabryce Zastal w Zielonej Górze. Lokomotywa ma 3 metry szerokości, niemal 3,5 metra wysokości i siedem metrów długości. Pojemność zbiornika paliwa to 250 litrów, a moc silnika diesla wynosi 150 KM. Maksymalna prędkość, którą może osiągnąć to 60km/h.

 

kolej lebork srodek 220721

(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

 

Przemysław Woś/pb