Słupsk
(Fot. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)

czwartek,

22 lipca 2021

11:03

Broniła czołowych działaczy "Solidarności". Premiera filmu o mecenas Annie Boguckiej-Skowrońskiej

"Adwokat Solidarności" to film o mecenas Annie Boguckiej-Skowrońskiej, która w latach 80. w kilkudziesięciu procesach broniła wielu działaczy "Solidarności". Przez trzy kadencje była senatorem, aktywnie włączając się w tworzenie nowego prawa i zmian w sądownictwie. Jako sędzia zasiadała w Trybunale Stanu i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Opowieść o bohaterce przedstawi Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. - To będzie projekcja, a właściwie pokaz premierowy filmu Bogusława Matuszkiewicza, znanego od lat 80. słupskiego dziennikarza. Film będzie opowiadał przede wszystkim o postaci pani Anny, ale także o tym, co działo się w latach 80. i później, jak wyglądał nasz kraj i nasze życie. My jeszcze o tym wszystkim pamiętamy, ale młodzież dzisiaj musi tak naprawdę zobaczyć, z jakimi problemami się zmagaliśmy i kto nam pomagał w rozwiązywaniu ich - mówi Katarzyna Maciejewska z muzeum.

UNIWERSALNY WZORZEC DLA MŁODYCH LUDZI

Dlaczego Bogusław Matuszkiewicz zdecydował się nakręcić film akurat o mecenas Skowrońskiej? - Jako dziennikarz zaczynający pracę w województwie słupskim 1 września 1980 roku, a więc dzień po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, również jako członek „Solidarności" w Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie, dobrze znał tematykę związkową tego regionu. Po latach uznał za swój obowiązek upamiętnić postać pani mecenas, a zwłaszcza jej bezkompromisową postawę i odwagę w czasach, kiedy nie było o nią łatwo. Stąd pomysł tego filmu, który stał się elementem obchodów czterdziestej rocznicy Sierpnia '80. W filmie starał się pokazać szersze tło zdarzeń, wykorzystując materiały archiwalne pochodzące między innymi z Europejskiego Centrum Solidarności, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Pomorza Środkowego czy Video Studia Gdańsk. Mecenas Skowrońska z pewnością może stanowić uniwersalny wzorzec etyczny dla młodych ludzi. Film ten jest, jak mówi autor, „świadectwem prawdy o czasach, w których przyszło mu żyć" - tłumaczy Katarzyna Maciejewska.


Premierowy pokaz filmu "Adwokat Solidarności" odbędzie się w czwartek, 22 lipca, o godz. 16:00 w sali wernisażowej Białego Spichlerza przy ulicy Szarych Szeregów 12 w Słupsku.
 

Joanna Merecka-Łotysz/MarWer