Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

czwartek,

17 czerwca 2021

12:57

Dzieje Słupska w pigułce. Prof. Wojciech Skóra: takiej książki nie było od prawie czterdziestu lat

Dwadzieścia artykułów naukowych składa się na liczącą pół tysiąca stron publikację "Słupsk i ziemia słupska od średniowiecza do współczesności". Książka jest pierwszą syntezą dziejów Słupska od niemal czterdziestu lat. A to dopiero początek. Profesor Wojciech Skóra, autor tomu, zapowiada napisanie historii miasta na nowo.

Profesor Wojciech Skóra w swoich badaniach zajmuje się historią Pomorza - pisał między innymi o działalności polskiego wywiadu wojskowego w dwudziestoleciu międzywojennym. Teraz postanowił zająć się historią Słupska.


- Ta publikacja powstała z zamysłem, jak to się mówi językiem wojskowym, policzenia szabel przed napisaniem syntezy dziejów Słupska. Od napisania ostatniej takiej syntezy minęło już niemal czterdzieści lat, to porażający okres. Nie ma, krótko mówiąc, nowej historii Słupska, co stawia nasze miasto w rzędzie wyjątków na Pomorzu. Myślę, że warto zacząć pracę. Ta publikacja jest swego rodzaju rozgrzewką i mam nadzieję, że zainteresujemy tym tematem również władze miasta. Moim zdaniem bez wsparcia samorządu takie przedsięwzięcie nie jest możliwe - dodaje historyk.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy z profesorem Wojciechem Skórą:Przemysław Woś/MarWer