Słupsk
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

piątek,

11 czerwca 2021

13:41

Słupski szpital bez oddziału izolacyjnego. "Zmiany mają zapewnić pacjentom lepszy dostęp do usług medycznych"

Nie będzie już oddziału izolacyjnego dla chorych na COVID-19 w słupskim szpitalu. Od poniedziałku zmniejsza się zakres opieki dla pacjentów covidowych.

Szczegóły wyjaśnił Marcin Prusak, rzecznik słupskiego szpitala. - Od poniedziałku 14 czerwca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku wprowadza kolejne ułatwienia dla pacjentów. Zmiany mają zapewnić pacjentom lepszy dostęp do usług medycznych. Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego w słupskim szpitalu przestaje działać oddział izolacyjny przeznaczony na chorych na COVID-19. Pięć miejsc dla osób z podejrzeniem o zachorowanie na COVID-19 pozostanie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Polecenie to zdejmuje ze szpitala obowiązek utrzymania ostatnich 27 łóżek, w tym siedmiu z respiratorem, dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 - dodaje.

"MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA ŁÓŻEK"

- Taka decyzja powoduje możliwość wykorzystania tych łóżek do udzielania świadczeń dla pacjentów tzw. niecovidowych, a jednocześnie utrzymuje "strefę buforową", pozwalającą na udzielenie niezbędnych świadczeń pacjentom szpitala - mówi Andrzej Sapiński, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku – Wszystkie działania naszych pracowników zmierzają obecnie do tego, aby jak najszybciej przywrócić działalność szpitala do sytuacji sprzed pandemii, aby sprawniej udzielać świadczeń medycznych naszym pacjentom - tłumaczy Andrzej Sapiński.

BRAK KONTROLI PRZY GŁÓWNYM WEJŚCIU

To niejedyne zmiany w słupskiej placówce, od poniedziałku będzie można już odwiedzać chorych, a także wejść do placówki bez kontroli. - Z powodu sukcesywnej likwidacji oddziałów izolacyjnych na swoje miejsce i do wcześniejszej działalności wracają te oddziały słupskiego szpitala, które były przeniesione w inne miejsca lub ich działalność była ograniczona. Dotyczy to oddziału rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej i oddziału pediatrycznego - wskazuje Marcin Prusak, rzecznik słupskiego szpitala. - W ślad za normalizacją pracy oddziałów szpitalnych od poniedziałku 14 czerwca słupski szpital umożliwia wejście na teren szpitala. Przy głównym wejściu nie będzie kontroli wchodzących, jednak nadal będzie obowiązywała wszystkich wchodzących dezynfekcja rąk, noszenie maseczek oraz zachowanie reżimu sanitarnego na terenie szpitala. Także od poniedziałku 14 czerwca słupski szpital dopuszcza możliwość wizyt u pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych. W każdym przypadku ostateczną decyzję o zezwoleniu na odwiedziny pacjenta wydaje ordynator koordynator oddziału, na którym przebywa odwiedzany pacjent. O formie odwiedzin decyduje posiadanie przez osoby odwiedzające dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 - tłumaczy Marcin Prusak.

PUNKT CZYNNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU

- Od poniedziałku 14 czerwca wszystkie szczepienia przeciwko COVID-19 w słupskim szpitalu przeprowadzane będą w punkcie POZ w budynku I kompleksu budynków szpitalnych. Punkt ten będzie czynny od poniedziałku do piątku, a w uzasadnionych przypadkach także w inne dni, od godz. 8:0 do 20:00. Decyzja ta oznacza, iż szczepienia przeciwko COVID-19 nie będą już wykonywane w budynku D szpitala - dodaje Prusak.

Odział izolacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku rozpoczął działalność w październiku 2020 r. W kulminacyjnym momencie szpital dysponował 110 łóżkami dla osób z podejrzeniem i chorych na COVID-19. Łącznie w okresie październik 2020 – maj 2021 w szpitalu hospitalizowano 1500 osób chorych na COVID-19.


Joanna Merecka-Łotysz/mw