Słupsk
(Fot. KPP Bytów)

piątek,

11 czerwca 2021

17:28

Rekordowa liczba wstrzymanych uprawnień do kierowania pojazdem. "Będziemy z pełną stanowczością egzekwować przepisy"

Niemal trzystu kierowców straciło w tym roku prawa jazdy w regionie słupskim za przekroczenie prędkości ponad 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Najwięcej takich przypadków - 152 zanotowano w Słupsku, sto w Lęborku, a 25 w Bytowie.

Każdy z ukaranych kierowców stracił uprawnienia do kierowania pojazdami na trzy miesiące. - Mieliśmy przypadek, gdy kierowca jadący osobówką z przyczepką w terenie zabudowanym prowadził z prędkością około 160 kilometrów na godzinę. Został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, do tego otrzymał dziesięć punktów karnych oraz utracił prawo jazdy na trzy miesiące. Od początku tego roku mieliśmy już ponad pięć i pół tysiąca przypadków przekroczenia prędkości. Będziemy nadal z pełną stanowczością egzekwować przepisy. Kierowcy tłumaczą się ładą pogodą czy dobrą drogą, ale prędkość jest jasno określona w przepisach - wskazuje Monika Sadurska z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

WSTRZYMANIE UPRAWNIEŃ DO KIEROWANIA

- Z kolei w Lęborku rekordzista na ulicy Abrahama jechał audi z prędkością 146 kilometrów na godzinę - informuje Magdalena Zielke z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. W tym roku drogówka zatrzymała już ponad tysiąc praw jazdy. Niemal siedemset za niebezpieczne manewry związane z wyprzedzaniem na podwójnej ciągłej czy przed przejściem dla pieszych.

Część organizacji związanych z bezpieczeństwem na drogach postuluje również, żeby takie same zasady karania kierowców za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę obowiązywały również poza terenem zabudowanym. Na razie takiego rozwiązania nie wprowadzono.


Przemysław Woś/mw