Słupsk
fot. wikipedia

piątek,

11 czerwca 2021

17:10

Jest groźny dla zdrowia i może wywoływać poparzenia. Ponad 3 miliony wsparcia dla gminy Kępice na walkę z barszczem Sosnowskiego

Gmina Kepice otrzymała ponad 3 miliony złotych z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. Pieniądze mają zostać przeznaczone na walkę z groźną rośliną, jaką jest barszcz Sosnowskiego. To już kolejne działania samorządu w tym zakresie, ale tym razem walka toczyć się będzie także wobec innych gatunków inwazyjnych - rdestowcowi ostrokończystemu i nawłoci kanadyjskiej.

– Cieszę się, że nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, znajdując się na drugiej pozycji jako zaledwie jeden z pięciu wnioskodawców, którzy otrzymają dotację. To duży sukces naszej gminy. Dziękuję moim współpracownikom za olbrzymie zaangażowanie i profesjonalizm w podjętych inicjatywach, które po raz kolejny przynoszą nam olbrzymie pieniądze – mówi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

Oprócz niwelowania populacji szkodliwych gatunków roślin, gmina ma zamiar zająć się też edukacją mieszkańców. Barszcz Sosnowskiego jest groźny dla zdrowia ludzi i może wywołać bolesne poparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Jak informuje Urząd Gminy, działania będą obejmowały łącznie około 70 ha z terenu gmin Kępice i Kobylnica.

Kinga Siwiec/amo