Słupsk
fot. Radio Gdańsk

piątek,

11 czerwca 2021

14:34

Przyjąć czy odrzucić? Rozmawiamy o tym, jak postąpić ze spadkiem i długiem po zmarłym

W każdy piątek o godzinie 7:20 na antenie Studia Słupsk przybliżamy Państwu meandry prawa. Nasi goście, prawnicy, odpowiadać będą na jedno pytanie dotyczące zachowania w sądzie, podstawowych zagadnień prawniczych czy pobytu na sali sądowej.

Gościem dzisiejszej porannej audycji była sędzia Joanna Kończyk, która odpowiadał na pytanie związane z długami po zmarłym spadkodawcy. Czy przyjmując spadek możemy nie przyjmować długów?

- Zarówno spadkobierca testamentowy, jak i ten, który dziedziczy na mocy przepisów Kodeksu Cywilnego, ma sześć miesięcy od daty dowiedzenia się o tym spadku, żeby podjąć decyzję czy ten spadek chce przyjąć czy nie  - mówi sędzia Joanna Kończyk. - Kiedy zmarły umiera powinniśmy przeprowadzić takie małe dochodzenie, aby sprawdzić, jaki jest stan spadku - właśnie po to aby uniknąć sytuacji, w której przyjmiemy po zmarłym mnóstwo długów.

Posłuchaj całej rozmowy:

{pla{dok3/PRAWO_PO_LUDZKU_11_06.mp3" type="audio/mp3">

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące działania sądu lub jego pracy, jeśli wydarzenia na sali rozpraw bywają niejasne - zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.

Joanna Merecka-Łotysz/amo