Słupsk
(Fot. Starostwo Powiatowe Słupsk)

wtorek,

04 maja 2021

12:29

Walczą z ogniem, wypadkami na drogach i klęskami żywiołowymi. Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka

Codziennie narażają swoje życie, niosąc pomoc podczas pożarów, wypadków drogowych, a także powodzi i innych klęsk żywiołowych. Bywa, że za swoją służbę ponoszą tę najwyższą cenę, jaką jest życie. 4 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Strażaka.

W Polsce od 2003 roku obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. To czas wszystkich strażaków, zarówno z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej. Ich patronem jest natomiast święty Florian, który obchodzi imieniny.

110 TYSIĘCY ZŁOTYCH WSPARCIA

- W powiecie słupskim mamy szczęście. Wielu strażaków, zarówno z OSP, jak i PSP walczy z ogniem oraz różnorakimi innymi nieszczęściami, dbając o nasze bezpieczeństwo - wskazuje Paweł Lisowski, starosta słupski.

- Z tej okazji dziękuję za codzienną służbę. Życzę wam spełnienia wszystkich marzeń, tych osobistych i zawodowych, a waszym bliskim dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Ostatnie dni to również korzystne decyzje, odnośnie do dodatkowego wsparcia finansowego dla jednostek OSP z terenu naszego powiatu. Zarząd powiatu, a następnie rada powiatu, przyjęły uchwałę, dzięki której jeszcze w tym roku do jednostek OSP trafi 110 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia od samorządu powiatowego - dodaje Lisowski.

WZMOCNIENIE ZABEZPIECZENIA

Wojskowa Straż Pożarna Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie została włączona z dniem 1 maja 2021 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To ważne wzmocnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego Słupska i powiatu. Wojskowi stale utrzymują gotowość bojową dwóch zastępów ratowniczo-gaśniczych.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów strażaków: Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa, 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to do dziś strażacy na całym świecie.


Joanna Merecka-Łotysz/mw