Słupsk
(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

wtorek,

04 maja 2021

11:21

Po kilkunastu latach plastikowe rondo zniknie. W Słupsku tymczasowe rozwiązanie zastąpi... kolejne

Plastikowe rondo, które czasowo postawiono w Słupsku, po siedemnastu latach zastąpi betonowe. Nie jest to jednak docelowa przebudowa skrzyżowania ulic Świętego Piotra-Armii Krajowej-Kaszubskiej i Obrońców Wybrzeża.

Na właściwą modernizację potrzeba znacznych pieniędzy i wyburzenia jednego z budynków. - Obecnie planujemy działania związane z organizacją ruchu. Nie jest to jeszcze docelowe rozwiązanie w tym miejscu. Ostateczne rondo wymagałoby bardzo dużych nakładów. Lokalizacja, która spełniałaby wszystkie warunki ruchowe czy przepustowości, wymagałaby wyburzenia jednego z budynków. Jednocześnie mamy świadomość, że to rozwiązanie, które jest obecnie tymczasowo od lat nastu, nie może dłużej funkcjonować. Dlatego też jeszcze tej wiosny, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, planujemy rozwiązanie, które poprawi estetykę tego miejsca, jednocześnie nie zaburzając obecnej funkcjonalności - wyjaśnia Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

KILKANAŚCIE LAT

Plastikowe rondo postawiono w 2004 roku, by upłynnić ruch na skrzyżowaniu i poprawić bezpieczeństwo. Dochodziło tu wielokrotnie do kolizji i wypadków. Zapora z tego materiału miała stać najwyżej kilka miesięcy, ale brakowało środków na kompleksową przebudowę. Nieprzytwierdzone do podłoża elementy ronda "wędrują po skrzyżowaniu".

- Zdarza się, że ktoś je przestawi czy uderzy w nie ciężarówka. Jest to problematyczne - przyznaje dyrektor Orłowski.

Kierowcy w Słupsku już się do tego "tymczasowego" rozwiązania przyzwyczaili. - Mogliby je poszerzyć, tam jest bardzo mało miejsca. Widuję pracowników, jak ustawiają te plastikowe elementy na środku, bo czasami są prawie na chodniku. No i warto byłoby coś zrobić z organizacją ruchu, bo piesi nie wiedzą, jak tu chodzić - punktują kierowcy.

- Planujemy zastąpienie tych plastikowych elementów. Będzie wkopany dużej średnicy krąg betonowy wraz z niezbędnym oznakowaniem i ustawimy w jednym miejscu wyspę centralną. Kierowcy będą wiedzieli, którędy jechać i w jaki sposób - podkreśla Orłowski.

Kosztów tymczasowej przebudowy ronda obecnie jeszcze nie ujawniono. Posłuchaj materiału naszych reporterów:


P. Drożdż/K. Siwiec/P. Woś