Słupsk
Wystawę na Starym Rynku w Słupsku można oglądać do 13 maja (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

piątek,

16 kwietnia 2021

13:30

Wystawa o "Solidarności" stanęła na Starym Rynku w Słupsku. Upamiętnia lokalne wydarzenia z okresu strajków w 1980 roku

"Tu rodziła się Solidarność". Wystawę Instytutu Pamięci Narodowej otwarto w piątek na Starym Rynku w Słupsku. Ekspozycja dotyczy ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku, ale z uwzględnieniem wydarzeń lokalnych, w szczególności w mniejszych i średnich miastach takich jak Słupsk. O wydarzeniu opowiedział m.in. dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, profesor Mirosław Golon.

Wystawa ma bogatą symbolikę. - Temu właśnie jest poświęcona część ekspozycji, zdjęć i informacji. Chcemy podkreślić, że lokalnie "Solidarność" powstawała w całej Polsce w wielu dużych i małych miastach. Docelowo chcemy, by ta ekspozycja była pokazywana w niemal czterystu miastach powiatowych. Na Pomorzu pokazywaliśmy ją między innymi w Tczewie czy Lęborku, a teraz w Słupsku - dodał dyrektor IPN w Gdańsku.

- Miejsce na wystawę jest szczególne, pamiętam, gdy tu w latach 80. 3 maja młodzież spontanicznie chodziła wokół placu Starego Rynku, by uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja - mówiła prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

"ŻYWA HISTORIA"

Na historycznych fotografiach między innymi ze strajków w Sezamorze czy Famarolu i zebrań "Solidarności" w latach 80. są między innymi Anna Bogucka-Skowrońska, Edward Müller czy Mirosław Pająk.

- Dla nas to żywa historia, wiele osób brało udział w tamtych wydarzeniach, a dla młodszych to będzie okazja do zobaczenia tamtych dni - dodał Tadeusz Pietkun, przewodniczący zarządu regionu "Solidarność" w Słupsku.

Wystawę na Starym Rynku w Słupsku można oglądać do 13 maja.

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

Przemysław Woś/pb