Słupsk
(Fot. WUOZ Gdańsk)

czwartek,

08 kwietnia 2021

11:29

Niszczejący pałac w Kończewie uratowany? Obiekt będzie wyremontowany pomimo braku odzewu właściciela

Pałac w Kończewie koło Słupska zostanie zabezpieczony na koszt Skarbu Państwa. To pierwszy taki przypadek w województwie pomorskim. 


- Właściciel obiektu nie reaguje na wezwania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, by naprawił dach i wieżę pałacu uszkodzone w ubiegłorocznym pożarze. Prace będą kosztowały ponad 71 tysięcy złotych, tym wydatkiem obciążymy hipotekę nieruchomości - mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku.

REMONT ZASTĘPCZY I ŚCIĄGNIĘCIE WYDATKÓW

Jak dodaje, ta inwestycja to remont zastępczy, który może prowadzić konserwator w obiektach, które są zagrożone i nie widać szans na poprawę ich stanu technicznego.

- Z drugiej strony jest możliwość ściągnięcia wydatków z właściciela. Wpiszemy to zabezpieczenie do hipoteki. Zakres prac obejmuje przede wszystkim zabezpieczenia dachu pałacu, by nie zalewało stropów, które i tak są już w nie najlepszym stanie - mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz. - Dodatkowo zabezpieczone zostaną wieża i okna pałacu oraz uzupełnione rynny i rury spustowe, tak by warunki atmosferyczne negatywnie nie wpływały za stan obiektu - dodaje.

Roboty zabezpieczające mają potrwać około trzech tygodni. Wykonawca już przejął plac budowy.
 

Przemysław Woś/ako