Słupsk
(Fot. SPKD)

poniedziałek,

22 marca 2021

12:38

Powrót drezyn na linię Korzybie-Bytów, ale bez pasażerów. Chodzi o utrzymanie stanu technicznego torów

Po roku przerwy PKP PLK pozwoliły stowarzyszeniom drezynowym na powrót na linię 212 Korzybie-Bytów. Jednak na razie bez turystycznego czy okazjonalnego wożenia pasażerów.

- Możemy tylko wykonywać prace gospodarcze, by utrzymywać stan techniczny linii. Chodzi między innymi o opryski, oczyszczanie szlaku i prace, które zwykle wykonujemy wiosną, by utrzymać linię w jak najlepszej kondycji - mówił Piotr Rachwalski ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej.

- Oczywiście chcielibyśmy wrócić do przewożenia pasażerów i promowania transportu kolejowego na tej linii jak najszybciej. Na innych trasach w kraju PKP PLK pozwalają na taką działalność. Mam nadzieję, że tak będzie i w przypadku linii 212. Są rozbieżne opinie w sprawie między innymi rozwiązań prawnych czy ubezpieczeń. Najważniejsze jednak, by szlak się nie dekapitalizował - dodał.

PÓŁTORA TYSIĄCA TURYSTÓW

Stowarzyszenia drezynowe ze Słupska i Bytowa społecznie dbają o utrzymanie linii kolejowej 212 od ponad dziesięciu lat. W sezonie turystycznym drezyny przewoziły nawet do półtora tysiąca turystów.

Pociągi pasażerskie nie kursują na tej trasie od niemal trzech dekad. Linia 212 jest jedynym projektem z Pomorza, zakwalifikowanym do rządowego programu "Kolej Plus".


Przemysław Woś/ap