Słupsk
(Fot. Pixabay/torstensimon)

piątek,

05 marca 2021

13:38

Tłumy przy punktach szczepień w regionie słupskim. "To wygląda fatalnie, gdzie dystans i rozsądek?"

Do 7 marca, zgodnie z planem, w słupskim szpitalu węzłowym szczepieni przeciwko koronawirusowi są pracownicy oświaty z regionu słupskiego. W ostatnich dniach zaszczepiono blisko kilkaset osób. Przy punktach szczepień zbierają się tłumy, nauczyciele zdenerwowani pytają, gdzie dystans i rozsądek.- Z naszej perspektywy wygląda to fatalnie. Prawdopodobnie poza nauczycielami z mojej szkoły byli też pracownicy Akademii Pomorskiej, nie wiem, czy ktoś jeszcze. Podano nam termin - godziny pomiędzy 16:20 a 18:20, bez dokładnego czasu - mówi Jolanta Walewska nauczycielka ze szkoły podstawowej w Słupsku. - Po wejściu okazało się, że przy gabinetach szczepień jest tłum. 100 osób, może więcej? Nie było możliwości zachowania dystansu, nie było gdzie się rozejść, mimo próśb przemiłych pań pielęgniarek. Jeśli do tej pory nie byliśmy chorzy, to w takich warunkach jest duża szansa na zakażenie się wirusem - dodaje.

PODEJŚCIE SZKÓŁ I NOWA ZASADA

Słupski szpital odpowiada, że zdaje sobie sprawę z warunków ale rozłożenie pracowników oświaty na konkretne godziny było w gestii dyrektorów szkół.

- Termin szczepień dla każdej placówki pedagogicznej podawany jest przez pełnomocnika do spraw szczepień naszego szpitala. Każda szkoła otrzymuje wskazany przedział czasowy, w którym jej pracownicy powinni stawić się w punkcie szczepień. Pracownik szpitala, przekazując te dane, wyjaśnia, że placówka we własnym zakresie powinna dokonać podziału dokładnych godzin wizyt w punkcie szczepień dla każdego pracownika - wyjaśnia Marcin Prusak, rzecznik Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. - W tej chwili wprowadziliśmy zasadę, że w poczekalni przed gabinetami szczepień może być maksymalnie 10 osób - dodaje.

Do końca tygodnia zaszczepionych zostanie około 2000 nauczycieli z regionu słupskiego, wcześniej pierwszą dawkę otrzymało już już 902 pedagogów.

Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:
ZMIANY W PROGRAMIE

Rząd zdecydował się na zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Rady Medycznej wydłuży się czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Ozdrowieńcy mają być szczepieni tylko jedną dawką. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych. Od 11 marca rozpoczną się i będą przez trzy dni kontynuowane zapisy dla osób w wieku 69 lat.

 

 

Joanna Merecka-Łotysz/ako