Słupsk
(Fot. Grzegorz Laskowski)

piątek,

05 marca 2021

11:51

Anna Fotyga chce, by KE zajęła się bronią chemiczną na dnie Bałtyku. "Wystąpiłam z pytaniem. Kropla drąży skałę"

Powinien powstać kompleksowy program usuwania broni chemicznej oraz niewybuchów z dna Bałtyku - uważa eurodeputowana PiS Anna Fotyga. Parlamentarzystka wystąpiła w tej sprawie z petycją do Komisji Europejskiej pytając, jakie działania oraz środki przewidziano na zniwelowanie tego zjawiska do roku 2027.

Anna Fotyga podkreśla, że monitorowanie, zniwelowanie i usunięcie zagrożenia powinno być jednym z celów współpracy państw Unii Europejskiej.

- Kropla drąży skałę. W 2019 roku rozmawialiśmy o tym podczas kolokwium, zorganizowanego przez Komisję Europejską. Ta sprawa jest nadal utrzymywana wysoko w agendzie i jest w moim zainteresowaniu cały czas. Skala problemu jest ogromna i wszyscy decydenci zdają sobie sprawę, że całościowy program musiałby odbywać się pod egidą dużych, międzynarodowych organizacji. Oczywiście jest też częściowa współpraca w ramach NATO w tej sprawie. Komisja Petycji przygotowuje rezolucję w tej sprawie, ja wystąpiłam z pytaniem, wymagającym odpowiedzi pisemnej - poinformowała eurodeputowana Anna Fotyga.

TRZY ISTOTNE ZAGADNIENIA

W wystąpieniu w tej sprawie eurodeputowana podkreśliła zagadnienia, którymi jej zdaniem powinna zająć się Komisja Europejska. To kolejko:

1. Jaki status będzie miał problem amunicji i broni chemicznej w ramach programu Interreg "Region Morza Bałtyckiego", w ramach których priorytetów będzie on ujęty?
2. Jakie inne działania podjęła KE od czasu wspomnianego kolokwium, w szczególności w zakresie zacieśnienia współpracy w celu lepszego monitorowania oraz docelowego unieszkodliwienia zatopionej broni?
3 Czy Komisja Europejska przewiduje jakiekolwiek działania horyzontalne, w ramach których kraje nadbałtyckie mogłyby wymieniać doświadczenia i wiedzę z państwami, borykającymi się z problemem zatopionej amunicji i broni chemicznej w innych europejskich morzach oraz jakie środki finansowe zamierza przeznaczyć na ten cel?

Komisja Europejska poinformowała, że problem zostanie uwzględniony w ramach Interreg "Program Morza Bałtyckiego" 2021-2027. Według różnych szacunków na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tysięcy ton broni chemicznej i amunicji.

 

Przemysław Woś/mk