Słupsk
(Fot. Slupsk.pl)

wtorek,

23 lutego 2021

14:14

Słupsk ze stypendiami w dziedzinie kultury dla lokalnych twórców. Wybrano siedem nietuzinkowych propozycji

Stypendia prezydent Słupska w dziedzinie kultury przyznane. Do ratusza wpłynęło 19 wniosków, z których komisja wybrała siedem. Ich tematyka jest bardzo różna, a laureaci wykazali się nie lada pomysłowością i kreatywnością.

Słupska prezydent podzieliła zdanie osób, które zajmowały się wyborem projektów. - Komisja wybrała siedem propozycji, przedstawiła je pani prezydent i zostały one zatwierdzone. Tematyka zgłoszonych projektów była przeróżna. Mamy między innymi film, książkę oraz performatywne czytanie. Propozycje są bardzo ciekawie - wyjaśniła Monika Rapacewicz, rzecznik słupskiego magistratu.


LAUREACI

Stypendia Prezydenta Miasta Słupska w dziedzinie kultury w 2021 roku otrzymali:

1. Aleksandra Ciecholewska - w wysokości 4 500 zł - na realizację projektu pn. "Kim byliśmy, a kim jesteśmy. Absolwenci I LO w Słupsku", czyli stworzenia filmu dokumentalnego, w którym na tle historii i życia kulturalnego Słupska zaprezentowana zostanie historia nauczycieli i absolwentów I LO na przestrzeni lat 1945 – 2010, najdłużej działającej szkoły średniej w mieście z ciekawymi tradycjami. Odbiorca pozna również historię placówki przed i po 1945 roku.

2. Marcin Gałązka - w wysokości 6 000 zł – na realizację wydawnictwa fonograficznego zespołu "Alfah femmes" w postaci albumu EP o roboczym tytule "I wouldn't bother" – kompozycja będzie zawierała minimum cztery autorskie utwory skomponowane we współpracy z muzykami zespołu "Alfah femmes".

3. Jolanta Nitkowska-Węglarz - w wysokości 3 000 zł - na realizację projektu pn. "Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii", czyli druku książki. Opracowanie jest nieregularnie prowadzonym dziennikiem, pisanym podczas pandemii w 2020 roku. Tworzona z przymrużeniem oka i na bieżąco publikowana na Facebooku była dla wielu czytelników pociechą, odskocznią od zmartwień i poszukiwaniem pozytywnych myśli w czasie izolacji i strachu.

4. Szymon Suchocki - w wysokości 2 500 zł - na realizację projektu pn. "Dawniej i dziś malowniczej architekturze miasta Słupska", czyli wydanie albumu z autorskimi pracami dziesięciu obiektów architektury Słupska dawniej i dziś, łącznie 20 prac w formacie A3. Album trafi do słupskich instytucji oraz organizacji pozarządowych działających dla lokalnej społeczności.

5. Aleksandra Skorupa - w wysokości 5 000 zł - na realizację projektu pn. "SŁUPSK.UTOPIA" – napisanie tekstu dramatycznego oraz jego prezentację w formie performatywnego czytania z udziałem aktorów scen słupskich i lokalnej młodzieży.

6. Urszula Szydlik–Zielonka - w wysokości 2 500 zł - na realizację projektu pn. "Pioseneczki z walizeczki" – wytłoczenia płyty z piosenkami dla dzieci. Na krążku znajdą się utwory Przemysława Sysojewa–Osińskiego oraz teksty Przemysława Laskowskiego. Wykonawcami będą: Kamila Niemczycka, Ilona Zaremba, Urszula Szydlik-Zielonka, Przemysław Laskowski, a grafiką zajmie się Aleksander Gurłacz. Realizacja dźwięku przypadnie Grzegorzowi Gurłaczowi. Pretekstem do wydania płyty okazało się podsumowanie 24-letniej działalności Teatru Władca Lalek oraz jubileusz 40-lecia na scenie jego założycielki Urszuli Szydlik–Zielonki.

7. Grzegorz Chwieduk - w wysokości 1 500 zł - na realizację projektu pn. "Niepoważny słownik imion" – wydruku książki ze zbiorem konstrukcji wierszowanych. Opracowanie jest żartem słownym przeznaczonym dla osób dorosłych, stanowiącym odskocznię od trudnych czasów.

Słupski urząd na wyróżnienia w dziedzinie kultury przeznaczył 25 tysięcy złotych.


Joanna Merecka-Łotysz/mw