Słupsk
( Fot. Dębnica Kaszubska)

poniedziałek,

22 lutego 2021

09:32

Radni Dębnicy Kaszubskiej chcą, by samorząd aktywniej pomagał firmom. "Wszystkie samorządy to robią, my też powinniśmy"

Spór o lokalne podatki w Dębnicy Kaszubskiej. Część radnych chce obniżenia opłat lokalnych, by pomóc przedsiębiorcom podczas pandemii. Wójt gminy podkreśla, że możliwości budżetu są ograniczone.

Część radnych była przeciwna podwyżce podatku od nieruchomości na rok 2021. Teraz radni chcą, by samorząd przywrócił poprzednie stawki, a nawet zwolnił niektórych przedsiębiorców z opłat.

- Chcemy, by nasz samorząd aktywniej pomagał firmom. Składaliśmy propozycje już w ubiegłym roku, ale bezskutecznie. Był projekt, w którym podatki lokalne miały być podniesione tylko o inflację, ale również nie spotkał się z uznaniem większości radnych. Wszystkie samorządy pomagają przedsiębiorcom, my też powinniśmy - mówił radny Bartłomiej Tutak.

DECYZJE NIE ZAPADŁY

Wójt Dębnicy Kaszubskiej Iwona Warkocka podkreśla, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. - Analizujemy możliwości budżetu. Mieliśmy podatki lokalne na bardzo niskim poziomie. W powiecie słupskim mamy jedne z niższych stawek - zaznacza.

Propozycje mogą być głosowane już na najbliższej sesji rady gminy, 25 lutego. Część radnych złożyła też wniosek o zwołanie w tej sprawie sesji nadzwyczajnej.


Przemysław Woś/ap