Słupsk
(Fot. Anna Bobrowska / Agencja KFP)

środa,

20 stycznia 2021

11:38

Słupsk chce zadbać o bezpieczeństwo naszych pupili. Zgłoś swojego psa do programu czipowania

Pięć tysięcy złotych przeznaczył w 2021 roku Urząd Miejski w Słupsku na czipowanie psów. Akcja odbędzie się w najbliższym miesiącu. Do tego czasu zostanie wyłoniony gabinet weterynaryjny, który zajmie się zabiegami. Pies musi być właścicielski, a jego opiekun zameldowany w Słupsku.

 

Cała procedura ma służyć bezpieczeństwu i nie jest bolesna. - Mikroczip jest wielkości ziarenka ryżu, zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny i wszczepia się go pod skórę podopiecznego, najczęściej w okolicy szyi lub pomiędzy łopatkami. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Urządzenie pozwala zidentyfikować zwierzę i dotrzeć do jego właściciela, dzięki danym zawartym w bazie - tłumaczyła Katarzyna Guzewska, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

DZIĘKI CZIPOM ŁATWIEJ NAMIERZYĆ ZAGINIONE ZWIERZĘ

- Przyjęliśmy w minionym roku 311 psów i 331 kotów pod nasz schroniskowy dach. Plusem niewątpliwie jest to, że wszystkie nasze zwierzęta są czipowane i szczepione, aby uniknąć rozprzestrzeniania się w placówce chorób wirusowych. Dzięki temu zabiegowi 170 zwierząt wróciło szczęśliwie do swoich właścicieli. Ponad połowa psów, które trafiają do naszego schroniska, to uciekinierzy lub zagubieni. Dzięki czipom od razu wiemy, czyj to podopieczny. Akcja prowadzona przez miasto jest bardzo ważna i dla nas - wskazała Marta Śmietanka, kierownik słupskiego schroniska.

Od 2018 roku w Słupsku zaczipowano 428 czworonogów.


Joanna Merecka-Łotysz/mw