Słupsk
Od wczoraj w regionie słupskim przybyło 56 nowych zakażeń koronawirusem (Fot. Pixabay)

czwartek,

14 stycznia 2021

20:39

W Słupsku tygodniowo zaszczepionych zostanie 180 osób. W tym tempie szczepienie samych seniorów potrwa... ponad 3 lata

Od piątku także w Słupsku można rejestrować się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. - W mieście będzie 6 punktów, w których przyjmiemy szczepionkę. W tym gronie jest też tak zwany szpital węzłowy, czyli ten przeznaczony i dedykowany szczepieniom - mówi Agnieszka Stępień z Wydziału Zdrowia słupskiego ratusza.

- Są trzy sposoby rejestracji. W każdym z tych punktów z danej grupy będziemy mogli zaszczepić po 30 osób w tygodniu, czyli 180 osób tygodniowo. Dostaniemy po 30 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi na punkt - dodaje Agnieszka Stępień.

Od 15 do 22 stycznia zarejestrować się na szczepienia na konkretny termin będą mogli seniorzy powyżej 80. roku życia. Zaraz po nich, od 22 stycznia, będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Według danych Ministerstwa Zdrowia szczepienia dla tej grupy osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. W tym dniu ruszą też zapisy dla osób, po 60. roku życia.

SŁUŻBA MEDYCZNA JEST GOTOWA

Pozostali będą mogli zgłosić chęć zaszczepienia poprzez formularz online. Dzięki tej operacji otrzymają informację, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

- Jesteśmy gotowi na szczepienia, kadrę mamy przeszkoloną. My jako Samodzielny Miejski Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej zadeklarowaliśmy jeden punkt szczepień przeciwko koronawirusowi i będzie się on mieścił w przychodni przy ulicy 11 Listopada w Słupsku - mówi Alina Zawadowicz, naczelna pielęgniarka z miejskiego SPMZOZ.

E-REJESTRACJE

- Od piątku uruchomiona będzie specjalna linia telefoniczna dla pacjentów. Tego dnia ruszy też system e-rejestracji, więc będzie możliwość umawiania pacjentów na określone terminy. Na razie wstępnie ponieważ przepisy są nam na bieżąco przekazywane. Dla dobra pacjentów uruchamiamy jeden numer telefonu do punktu szczepień tak, żeby pacjenci mogli rejestrować się na konkretny termin. Harmonogram będziemy na bieżąco ustalać tak, aby każdy pacjent miał szanse umówić się na szczepienie. Co ważne, wszyscy w swoich grupach wiekowych będą zapisani w systemie o numerze pesel i dla nich będą już e-zlecenia wystawione - wyjaśnia naczelna pielęgniarka z miejskiego SPMZOZ.

- Trzeba natomiast zgłosić się, aby ustalić konkretną datę, godzinę i dokładny punkt szczepień. Mamy w planie uruchomienie e-rejestracji w każdej z naszych przychodni. Jest zasada, jak już będziemy mieli zarejestrowanych pacjentów na konkretny dzień i miejsce, wtedy zamawiamy szczepionki, które będą sukcesywnie przychodziły do naszej placówki. Jeżeli pacjent nie będzie mógł przyjść na wyznaczony termin będziemy korzystać z listy rezerwowej w danej grupie wiekowej, po to żeby w danym tygodniu zaszczepić zarejestrowanych pacjentów tak, żeby żadna szczepionka się nie zmarnowała - tłumaczy Alina Zawadowicz.

PROCES REJESTRACJI

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 jest szybka i prosta. Podczas tego procesu wybierasz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Na podany numer telefonu otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do rejestracji nie musisz mieć żadnych dodatkowych dokumentów, wystarczy nr PESEL.

Zarejestrować można się:

1. Przez telefon – dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989

2. Online - poprzez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl

3. W wybranym punkcie szczepień.

TU ZASZCZEPIMY SIĘ W SŁUPSKU

Miejsca przygotowane do realizacji szczepień w Słupsku są następujące podmioty:

- Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku przy ul. 11 Listopada 7, tel. 59 8474177,

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Lekarz Domowy" przy ul. Kołłątaja 31 tel. 603-297-800 oraz przy ul. Chełmońskiego 3 tel. 601-313-398,

- Praktyka Lekarzy Rodzinnych „AUXILIUM" Lidzińska, Słojka, Dołek przy ul. Jana Pawła II 1 tel. 59 8468625,

- INVICTA Sp. z o.o. przy ul. Leszczynowej 16 tel. 600-466-758,

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Koszalinie, Poradnia Lekarza POZ w Słupsku przy ul. J. Lelewela 58, tel. 94-34-71-670,

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku przy ul. Hubalczyków.

Dodatkowy numer uruchomiony od 15 stycznia do rejestracji pacjentów w Samodzielnym Miejskim Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej: 721 201 115.

BARDZO MAŁA LICZBA SZCZEPIONEK

W Słupsku jest 4 989 osób powyżej 80. roku życia, 9011 osób powyżej 70. roku życia oraz 13 243 osoby powyżej 60. roku życia. W sumie 27 152 osoby w grupie seniorów kwalifikowanych do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Na tę chwilę jest 6 punktów, w których tygodniowo można zaszczepić 180 osób, co daje nam 720 osób miesięcznie. W efekcie przy tej liczbie szczepionek owe trzy grupy seniorów zostaną zaszczepione w... ponad 3 lata.

ZAKAŻENIA Z OSTATNIEJ DOBY

Od wczoraj w regionie słupskim przybyło 56 nowych zakażeń koronawirusem. Patogen potwierdzono u 25 osób ze Słupska i 31 z powiatu. Z powodu COVID-19 w Słupsku zmarły 3 osoby, w powiecie 8 osób. Wszystkie miały choroby współistniejące.

W powiecie bytowskim zakażonych jest 16 osób, w lęborskim 27.

 

Joanna Merecka-Łotysz/pb