Słupsk
(Fot.Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

poniedziałek,

28 grudnia 2020

11:14

Wrócą przejazdy drezynami na linii Korzybie-Bytów? PKP PLK: analizujemy wniosek, chodzi o bezpieczeństwo

Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa chce znów organizować przejazdy na nieczynnej linii 212 Korzybie-Bytów. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rok temu zakazała stowarzyszeniu korzystania z infrastruktury, zasłaniając się względami bezpieczeństwa.


- Analizujemy wniosek o powrót drezyn na tory, przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa. Zasady ewentualnego
przywrócenia transportu drezynowego są obecnie analizowane przez Urząd Transportu Kolejowego. Ma to szczególne
znaczenia, gdy dotyczy przewozu osób - mówi Przemysław Zieliński z PKP PLK.

- Przejazd drezyną po linii 212 jest całkowicie bezpieczny - podkreśla Piotr Rachwalski ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej. - To jest linia fizycznie odcięta od innych, w tym od linii 405, na której prowadzony jest ruch kolejowy. Nie ma tu żadnego zagrożenia. Szkoda, że tak to obecnie wygląda, bo to jest też atrakcja turystyczna dla naszego regionu. Nie chodzi tylko o naszą linię 212, ale również o linie w całym kraju, które mają problemy z tego powodu. Utrzymanie ruchu drezynowego jest szansą, by w dobrym stanie, nierozkradziona dotrwała do lepszych czasów - podkreśla Rachwalski.

LEPSZE POŁĄCZENIE

Stowarzyszenia drezynowe ze Słupska i Bytowa od dziesięciu lat dbają o nieczynną linię kolejową. Linia 212 to jedyna trasa kolejowa w województwie pomorskim zakwalifikowana do rządowego programu Kolej Plus. Modernizacja i uruchomienia na niej pociągów pozwoliłoby na skomunikowanie Słupska z Bytowem, a dalej z Kościerzyną i Trójmiastem.

 

POSŁUCHAJ:

 

Przemysław Woś/pOr