Słupsk
Histeroskop trafił do słupskiej placówki dzięki pomocy Powiatu Słupskiego oraz Gminy Ustka (Fot. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki)

czwartek,

22 października 2020

18:40

Pomaga w leczeniu bezpłodności czy nowotworów macicy. Do słupskiego szpitala trafił nowoczesny histeroskop

W czwartek do słupskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego trafiło nowe urządzenie - histeroskop. Jest ono konieczne do diagnostyki oraz małoinwazyjnych zabiegów operacyjnych wnętrza macicy.Histeroskop trafił do słupskiej placówki dzięki pomocy powiatu słupskiego oraz gminy Ustka, które przeznaczyły na zakup nowego urządzenia po 35 tysięcy złotych.

PRZYSZŁOŚĆ LECZENIA

- Histeroskop służy do badania wnętrza macicy za pomocą kamery i światłowodu. Pozwala również na dokonywanie diagnostyki oraz małoinwazyjnych zabiegów operacyjnych. Są one stosowane głównie w profilaktyce nowotworów macicy, a także w leczeniu bezpłodności - mówi Roman Łabędź, koordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Dzięki temu urządzeniu możemy z dużą dokładnością obejrzeć wnętrze macicy, pobrać wycinki jak i również usunąć polipy. Techniki histeroskopowe wypierają dawno stosowaną technikę łyżeczkowania macicy. To jest przyszłość leczenia - tłumaczy dr Roman Łabędź.

Histeroskop zapewnia pacjentkom lepszą diagnostykę, skraca czas pobytu w szpitalu i rekonwalescencji po zabiegu. W słupskiej placówce znajdują się w tej chwili dwa takie urządzenia.

 

 

Joanna Merecka-Łotysz/ako