Słupsk
Od 2018 roku w ramach bezpłatnych szczepień na pneumokoki udało się zaszczepić ponad 4200 seniorów z 11 powiatów (Fot. Pixabay/Jason Taix)

czwartek,

22 października 2020

13:53

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów. "To pierwszy program na tak szeroką skalę"

Słupski szpital wojewódzki zaszczepi seniorów z grupy ryzyka na pneumokoki. Z bezpłatnych szczepień będzie mogło skorzystać 142 seniorów ze Słupska oraz 189 z powiatu słupskiego.- To oferta skierowana głównie do pacjentów od 65 roku życia, leczonych przede wszystkim na choroby układu oddechowego - mówi Marcin Prusak, rzecznik słupskiego szpitala. - Warunkiem jest m.in. zameldowanie na terenie powiatu lub Słupska. Pacjent zgłaszający się  zobowiązany jest do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego właśnie miejsce zameldowania. Musi mieć także zaświadczenie lekarskie potwierdzające przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można potwierdzić przynależność do takiej grupy - tłumaczy.

PIERWSZY TAKI PROGRAM

- Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego. Powstał w związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów - mówi Marcin Prusak. - Szczepienia są zapewnione bezpłatnie w ramach programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym samorząd województwa oraz samorządy powiatowe. Nie są finansowane ze środków z budżetu państwa - podkreśla.

PONAD 4 TYS. W DWA LATA

Od 2018 roku w ramach bezpłatnych szczepień na pneumokoki udało się zaszczepić ponad 4200 seniorów z 11 powiatów.

W słupskiej placówce na szczepienia można rejestrować się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 13. Numery telefonów to 059 8460 615 lub 059 8460 632. Szczepienia prowadzone będą w budynku H Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przy ul. Hubalczyków 1.

 

 
Joanna Merecka-Łotysz/ako