Słupsk
Tak ma wyglądać Stary Rynek po przebudowie (fot.UM Słupsk)

piątek,

16 października 2020

13:57

Baldachimy jak żagle, rekreacja dla dzieci i dorosłych. Stary Rynek zmieni się nie do poznania

Nie będzie ekspozycji wykopalisk archeologicznych na Starym Rynku w Słupsku. Miasto ma już gotowy projekt zabudowy tego kwartału miasta i właśnie wystąpiło o pieniądze na jego realizację.

- Mamy kompletną dokumentacje projektową kompletnej przebudowy Starego Rynku - wyjaśnia Tomasz Orłowski z Zarządu Infrastruktury Miejskiej. - Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę całego kwartału. To dofinansowanie będzie obejmowało Stary Rynek, ulicę Grodzką, Murarską, Zamenhofa, skweru przy teatrze Tęcza i skweru za kinem Milenium.

BĘDZIE CISZEJ, BO ZNIEKNIE KOSTKA BRUKOWA

Plan zakłada jednoprzestrzenną nawierzchnię w obrębie Starego Rynku. Zniknie kostka brukowa na ulicy Grodzkiej, która jest uciążliwa dla mieszkańców.

- Cała pozostała nawierzchnia będzie z materiałów kamiennych, będzie tutaj strefa wypoczynkowo-rekreacyjna, będzie fontanna posadzkowa atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ta przestrzeń pozwoli otworzyć rynek na rekreację. Będą specjalne żagle-baldachimy, które pozwolą odpocząć w cieniu w słoneczny dzień. Nie będziemy jednak eksponować wykopalisk archeologicznych, bo ich charakter nie jest spektakularny - dodaje Orłowski.

CZEKAMY NA PIENIĄDZE

Projekt rewitalizacji Starego Rynku kosztował ponad 300 tys zł. Prace w przypadku uzyskania dofinansowania kosztowałyby około 5 mln zł i miałyby się zakończyć w 2023 roku.

 

Marcin Kamiński/pOr