Słupsk
Izabela Mirynowska, prezes słupskiego koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych, była w czwartek gościem słupskiego programu miejskiego Radia Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż)

czwartek,

15 października 2020

15:05

Jak pandemia wpłynęła na życie osób niewidomych? Prezes słupskiego PZN: "Po tych kilku miesiącach znowu boją się samodzielnie wyjść z domu"

Od początku epidemii pogorszyły się warunki rehabilitacji osób z dysfunkcjami wzroku. W czwartek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski - święto osób niewidomych i niedowidzących. To okazja do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby tych osób.


Izabela Mirynowska, prezes słupskiego koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych, była gościem słupskiego programu miejskiego Radia Gdańsk. Opowiadała, że ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny okres dla osób z dysfunkcjami wzroku.

REGRES W REHABILITACJI

- Nie możemy do końca zająć się naszymi podopiecznymi. Ludzie, z którymi mieliśmy orientację przestrzenną, czynności dnia, już byli bardzo fajnie zrehabilitowani. Po tych kilku miesiącach znowu boją się samodzielnie wyjść z domu - mówiła prezes.

Na 102 FM opowiadała także, jak nowoczesne technologie pomagają osobom z dysfunkcjami wzroku oraz dlaczego, by kupić białą laskę z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia, niepełnosprawni muszą jechać ze Słupska aż do Warszawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

 

Paweł Drożdż/ako