Słupsk
Informacja o grodzie, grodzisku a nawet zamku w Zagórzycy, pojawia się w przedwojennej literaturze niemieckiej (Fot. stolp.de)

czwartek,

15 października 2020

14:51

Odnaleziono pozostałości po grodzisku w Zagórzycy. "To wzbogaca mapę naszego regionu"

Ślady średniowiecznego grodziska znaleziono w Zagórzycy koło Słupska. Archeolodzy sprawdzali teren na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Kierownik delegatury WUOZ w Słupsku Krystyna Mazurkiewicz-Palacz podkreśla, że wstępne badania są bardzo obiecujące.


- To, co znaleziono to nie zwykła osada, ale rodzaj grodziska, grodu - dodaje Mazurkiewicz-Palacz. - Już wiemy, że w Zagórzycy było grodzisko wraz z podgrodziem. W tej chwili wykonywane są badania, które mają określić jak duży to był obiekt i jak był datowany. Na pewno taka informacja i potwierdzenie jej wzbogaca mapę naszego regionu o kolejny punkt osadniczy. Nie mówię tu o zwykłej osadzie, ale właśnie o grodzisku, które miało zadanie pewnie obronne lub mieszkalne. Uzupełniłoby to obraz mapy tych grodzisk - podkreśla.

Poszukiwania potrwają do końca października.

PIERWSZE WZMIANKI

Informacja o grodzie, grodzisku a nawet zamku w Zagórzycy, pojawia się w przedwojennej literaturze niemieckiej. Do tej pory jednak naukowcy precyzyjnie nie określili lokalizacji. Obecne prace archeologiczne właśnie mają zweryfikować te informacje.

Z zapisów wynikać ma, że gród/zamek miałby zostać zbudowany w tym miejscu w dwunastym, trzynastym wieku. W czternastym z kolei miał być rozebrany z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego, a w następnym stuleciu ponownie odbudowywany, lecz prace miały zostać przerwane na skutek protestów mieszkańców Słupska. Nie jest pewne, na ile te hipotezy czy fakty historyczne uda się obecnie zweryfikować.

 

 

Przemysław Woś/ako