Słupsk
Pomnik zostanie przestawiony w przyszłym roku. Na skwerze nad Słupią stoi od 47 lat, czyli od roku 1973. (Fot. UM Słupsk, Cech Rzemiosł Różnych Słupsk)

czwartek,

15 października 2020

14:20

Pomnik Jana Kilińskiego zmieni położenie, ale... zaledwie o dwa metry. "Chodzi o lepsze wyeksponowanie"

Pomnik Jana Kilińskiego w Słupsku zostanie przestawiony. Obelisk zostanie przeniesiony dwa metry bliżej ulicy Kowalskiej. To element przebudowy bulwarów nad Słupią.Paweł Krzemień, kierownik referatu rewitalizacji w urzędzie miejskim w Słupsku podkreśla, że chodzi o lepsze wyeksponowanie samego pomnika oraz stworzenie przestrzeni wykorzystywanej podczas różnego rodzaju uroczystości.

- Jedna rzecz to jest kwestia związana z wygenerowaniem miejsca, strefy ekspozycyjnej pomnika. Druga to potrzeba wygospodarowania dodatkowego miejsca. Jest ono zwłaszcza potrzebne przy okazji różnych rocznic. Zwłaszcza, gdy jest nieco więcej osób miejsca brakowało i rodziło to pewne problemy - mówi Paweł Krzemień. - Musimy też pamiętać, że to jest jednak wjazd w ulicę Francesco Nullo, jedyny dojazd do części nieruchomości i do baszty oraz budynku przymurnego, które będą odbudowywane. Zmiany nie będą wielkie, to nie będzie relokacja o kilkadziesiąt metrów, ale o około dwa - dodaje.

REWITALIZACJA BULWARÓW

Pomnik zostanie przestawiony w przyszłym roku. Na skwerze nad Słupią stoi od 47 lat, czyli od roku 1973. Pomnik autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego fundowało Rzemiosło Słupskie.

Przy okazji rewitalizacji bulwarów nad Słupią przesunięto już obelisk poświęcony księdzu Popiełuszce. Podobnie jak pomnik Jana Kilińskiego podświetlony zostanie monument Fryderyka Chopina stojący nad rzeką za murami miejskimi.

 

 

Przemysław Woś/ako