Słupsk
Nowa elektrociepłownia powstanie przy ul. Słonecznej za Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i dostarczy ciepłą wodę do całego miasta (Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

16 września 2020

15:02

W Słupsku powstanie nowoczesna elektrociepłownia. Zasili ciepłą wodą całe miasto

W Słupsku powstanie nowoczesna elektrociepłownia. Za ponad 80 mln zł zostanie zbudowany kompleks energetyczny zasilany gazem oraz wytwarzający energię elektryczną.

Nowa elektrociepłownia powstanie przy ul. Słonecznej za Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie i dostarczy ciepłą wodę do całego miasta.

- Zakres projektu obejmuje budowę nowego źródła wytwórczego dla energii cieplnej i elektrycznej, opartej na układzie kogeneracji o mocy 16,84 MW w paliwie zasilanym gazem ziemnym - mówi prezes spółki ciepłowniczej Engie Agnieszka Jeziorska. - Projektowane źródło będzie produkować energię cieplną w skojarzeniu z energią elektryczną 8,42 MW będzie przeznaczone na produkcję energii cieplnej i 8,42 MW na wytworzenie energii elektrycznej.

MNIEJ DWUTLENKU WĘGLA

Budowa nowej elektrociepłowni nie oznacza, że spółka zrezygnuje z dotychczasowych węglowych ciepłowni, ale dzięki niej zostanie obniżona emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

- Nadal będziemy mieć kotłownie rejonowe, ale zastąpimy część produkcji produkcją z kogeneracji. Ten projekt już rozpoczęliśmy, jest on na etapie podpisywania umów na wykonanie. Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. 3 września podpisaliśmy umowę z firmą Polimex Mostostal/Polimex Energetyka. Budowa nowej elektrociepłowni będzie kosztować ponad 60 milionów. Kolejne prawie 40 mln zł to koszt serwisowy. Łącznie to prawie 100 mln zł - dodaje Agnieszka Jeziorska.

Za wyprodukowanie energii służącej do ogrzania wody dla całego Słupska będą odpowiadać dwa silniki spalinowe Jenbacher J624. Prace nad budową rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

Marcin Kamiński