Słupsk
(Fot. Słupski Ośrodek Kultury)

środa,

16 września 2020

11:43

Uczestników ogranicza jedynie wyobraźnia. Kolejna edycja konkursu intepretacji dzieł Witkacego w Słupsku

23. Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza "Witkacy pod strzechy" już od czwartku w słupskim Teatrze Rondo. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, zachęcające do interpretacji niezwykłej, interdyscyplinarnej twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tym roku w konkursie udział weźmie ponad stu wykonawców.

- Kiedy 23 lata temu ze Stanisławem Miedziewskim myśleliśmy o tym konkursie, to naszym marzeniem było, żeby on urósł chociaż do rangi wojewódzkiej. W tym roku jest trzecia międzynarodowa edycja tego konkursu - mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury. - Mamy ponad stu wykonawców. Wydaje nam się, że bardzo ciekawe będą te interpretacje, które z powodu koronawirusa odbędą się online. Mamy Rosję, mamy Ukrainę i to łączenie się z Archangielskiem online, oglądanie tam na miejscu happeningu jest nie lada wydarzeniem - dodaje Jolanta Krawczykiewicz.

DWÓCH WYJĄTKOWYCH JURORÓW

- Fantastyczne jest to, że w tym roku kolejny raz jurorem honorowym będzie Maciej Witkiewicz, wnuk stryjeczny Stanisława Ignacego Witkiewicza, oraz - co ciekawe - wielki fan twórczości Witkacego Wojciech Szeląg i to on będzie jurorem ekscentrycznym - mówi Jolanta Krawczykiewicz.

- Kierując się prostymi, acz celnymi słowami Witkacego "Gdzie jest człowiek, tam jest i sztuka" twórcom pozostawia się dużą dowolność prezentacji. Konkurs nie ma żadnych ograniczeń co do formy wystąpienia. Mogą być to recytacja, monodram, wywiedzione ze słowa teksty śpiewane, instalacje plastyczne, fotografia, performance oraz wszelkie inne dzieła, nawiązujące w treści do esprit mistrza Witkacego - tłumaczy.

 

witkac2Nz. aktorka Jolanta Juszkiewicz (Fot. Słupski Ośrodek Kultury)


Oprócz bloków z prezentacjami konkursowymi odbędzie się także szereg wydarzeń okołofestiwalowych. Widzowie będą mogli zobaczyć dwa spektakle mistrzowskie: "(Hashtak) Witkacy" grupy Spider Demon Massacre z Białegostoku oraz monodram "Matka" w wykonaniu Jolanty Juszkiewicz, która poprowadzi również warsztaty teatralne. Oprócz spektakli będą również wydarzenia w przestrzeni miejskiej, wykłady, quizy wiedzy o twórczości Witkacego, warsztaty i prelekcje.

Szczegółowy program 23. Międzynarodowego Konkursu "Witkacy pod strzechy" dostępny jest na stronie www.witkacy.art.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na prezentacje pozakonkursowe obowiązuje rezerwacja miejsc.

O konkursie, partnerach i tym co warto zobaczyć mówi Jolanta Krawczykiewicz, posłuchaj:

 

 

Joanna Merecka-Łotysz/mm