Słupsk
20 września odbędzie się także „Bitwa o rower" – gra miejska przeznaczona dla rodzin i grup do 6 osób (Fot. CIO Słupsk)

wtorek,

15 września 2020

13:20

Wkrótce Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Sprawdź plan wydarzeń

Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). W programie są m.in. konkurs plastyczny, gra miejska czy walkathon. W trakcie imprezy będzie można wygrywać specjalne nagrody.- Jak co roku, w dniach 16-22 września będziemy obchodzili Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest "Mobilność bezemisyjna dla wszystkich". Przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji dla mieszkańców Słupska. Zaczęliśmy już tydzień temu konkursem plastycznym dla szkół - mówi Patrycja Czawłytko Prezes Centrum Inicjatyw Obywatelskich. - Tym razem zachęcamy klasy do stworzenia "ekologicznego pojazdu", makiety np. roweru czy hulajnogi z materiałów z recyklingu. Mogą to być puszki, butelki, rolki po papierze toaletowym, kapsle itp. Wszystko, co nadaje się do stworzenia projektu - dodaje.

CHODZIĆ WSZĘDZIE

- To oczywiście nie jedyne atrakcje, które przewidzieliśmy. Już od 16 września będziemy zachęcać mieszkańców regionu do chodzenia do pracy, do szkoły, po zakupy, wszędzie gdzie się da. Dzięki specjalnej aplikacji każdy będzie mógł "zbierać kilometry". Osoba, która przejdzie najwięcej, otrzyma nagrodę pieniężną do wykorzystania na zakup roweru lub sprzętu sportowego - mówi Patrycja Czawłytko. - Pozostali uczestnicy mogą liczyć na nagrody pocieszenia i drobne upominki w tym m.in. wejściówki do słupskich obiektów kulturalno-sportowych. Tych działań jest bardzo dużo, a nagrody są cenne - przekonuje.

KONKURSY I GRY

Od 7 do 20 września będzie trwać konkurs plastyczny dla uczniów, w którym organizatorzy będą zachęcać klasy do stworzenia "ekologicznego pojazdu" – makiety np. roweru czy hulajnogi z materiałów z recyklingu. Za udział w konkursie również przewidziane są atrakcyjne nagrody: I miejsce – 500 zł, II – miejsce 400 zł, III miejsce – 300 zł oraz gadżety i upominki.

W dniach od 16 do 20 września organizatorzy będą zachęcać mieszkańców regionu do chodzenia: do pracy, do szkoły, po zakupy itp. Dzięki specjalnej aplikacji każdy będzie mógł "zbierać kilometry". Osoba, która przejdzie najwięcej, otrzyma nagrodę główną o wartości 1500 zł do wykorzystania na zakup roweru lub sprzętu sportowego. Pozostali uczestnicy mogą liczyć na nagrody pocieszenia i drobne upominki (w tym m.in. wejściówki do słupskich obiektów kulturalno-sportowych np. Trzy Fale).

20 września odbędzie się także "Bitwa o rower" – gra miejska przeznaczona dla rodzin i grup do 6 osób. Wśród nagród znajdą się bony upominkowe na rower lub sprzęt sportowy. I miejsce: 1500 zł, II miejsce: 1000 zł, III miejsce: 500 zł. Początek gry będzie miał miejsce przy Akwaparku Trzy Fale o godzinie 10.


HARMONOGRAM POZOSTAŁYCH WYDARZEŃ

– 19.09 – Masa Krytyczna "Słupszczanie na Rowery!" – wydarzenie STR Szprycha współfinansowane ze środków Miasta Słupsk.

– 20.09 – odsłonięcie muralu – Akwapark "Trzy Fale" godz. 10

– 20.09 – aleja Sienkiewicza, godz. 16 – rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Impreza kończąca ETZT.

– 22.09 – Mobilny Punkt – ul. Wojska Polskiego – upominki rowerowe oraz możliwość przetestowania rowerów cargo.

– 22.09 – darmowy transport publiczny – wszyscy mieszkańcy Słupska będą mogli skorzystać z darmowego transportu publicznego.


JAKOŚĆ POWIETRZA

– Wszystkie te działania mają na celu zwrócić uwagę mieszkańców na to, że czystość powietrza jakim oddychamy, ale też jakim będą oddychały nasze dzieci czy wnuki, zależy od podejmowanych przez nas decyzji. Największa zmiana zaczyna się od pierwszego kroku, warto o tym pamiętać. Dlatego będziemy promować neutralną pod względem emisji CO2 przestrzeń miejską. Udział w naszych imprezach może wziąć każdy, choć w Bitwie o Rower trzeba być w grupie minimum dwuosobowej - podkreśla Patrycja Czawłytko.

Nagrody w konkursach współfinansuje Urząd Miejski w Słupsku. Organizację Gry Miejskiej wspiera Klub FIT GARAŻ oraz Sklep Rowerowy KAWISBIKE.


Posłuchaj całej rozmowy z Patrycją Czawłytko, prezes CIO:

 

Joanna Merecka-Łotysz/ako