Słupsk
Stypendyści prezydent Słupska: Maria Krętkowska i Bartosz Giecewicz (fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)

wtorek,

15 września 2020

13:38

Stypendyści prezydent Słupska zorganizują dwa projekty kulturalne dla mieszkańców miasta. "Cieszę się, że zostaliśmy zauważeni"

Gośćmi miejskiego programu Radia Gdańsk Studio Słupsk 102 FM byli Maria Krętkowska - właścicielka Kawiarni Artystycznej Antrakt i Bartosz Giecewicz - właściciel słupskiej Domówki. Oboje są stypendystami prezydent Słupska w dziedzinie kultury. Otrzymali po 5 tysięcy złotych na realizację projektów kulturalnych skierowanych do mieszkańców miasta.


- Wykorzystam te pieniądze na projekt "Oddycham jazzem, oddycham bluesem", czyli na cykl trzech spotkań jam session z wielkimi osobistościami ze świata jazzu i bluesa zaproszonymi, by inni mogli z nimi grać. Miałam w planach taki projekt od samego początku zajmowania się kulturą. Chodziło o danie ludziom czegoś dostępnego, bo nie zawsze ktoś może sobie pozwolić na to, żeby przyjść na koncert. Zależało nam, żeby jam session było bezpłatne, a do tego potrzebni są sponsorzy albo pisanie projektów - mówi Maria Krętkowska.

DŹWIĘKI MIASTA I MUZYKA

- Ja nagram płytę. Jakiś czas temu wymyśliłem taki projekt "Sounds of City", który miałby polegać na tym, że będę nagrywał różne brzmienia w Słupsku, jakie napotkam podczas spacerów, a potem przerobię je i zaaranżuję w programie muzycznym. Na płycie znajdzie się siedem utworów, te pieniądze na tyle wystarczą. Projekt zgłosiłem już w styczniu w pierwszej puli, ale jak tylko się dowiedziałem, kto wygrał, nie było mi kompletnie żal. W okolicach sierpnia dowiedziałem się, że jest szansa na drugi nabór. Cieszę się, że zostaliśmy zauważeni - mówi Bartosz Giecewicz.

WSPARCIE W CZASIE PANDEMII

Dofinansowanie z urzędu miasta jest formą wsparcia dla działań twórczych, które dotychczas nie były nigdzie prezentowane, publikowane czy rozpowszechniane, a także działań związanych z upowszechnianiem kultury. Decydując o wyborze stypendystów, brano pod uwagę zwłaszcza projekty tych twórców i animatorów, których dotknęły ograniczenia wymuszone epidemią lub nawet całkowicie pozbawiły ich możliwości prowadzenia działalności zarobkowej.

Posłuchaj rozmowy z Marią Krętkowską i Bartoszem Giecewiczem:

 

Joanna Merecka-Łotysz/am