Słupsk
Tablica zawisła na budynku, w którym kiedyś mieszkała Isabel Sellheim (Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)

czwartek,

30 lipca 2020

14:35

Za życia przywracała pamięć o innych, teraz to ją upamiętniono. W Słupsku odsłonięto tablicę poświęconą Isabel Sellheim

Na budynku słupskiego przedszkola nr 6 przy ulicy Wandy uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Isabel Sellheim, obywatelkę Republiki Federalnej Niemiec, urodzoną we wrześniu 1929 roku w mieście nad Słupią.

- Isabel Sellheim do 1945 roku mieszkała tu w tej kamienicy przy ul. Wandy, w której od lat mieści się przedszkole miejskie - mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydent Słupska. - Wyjechała ze Słupska wraz z rodziną pod koniec 1945 roku, ale nie wymazała z pamięci wspomnień z rodzinnego miasta. Wie o rozmiarze wojennych win swoich rodaków, ale nie utożsamia się z nimi. Wróciła do nas po latach, by móc przywracać pamięć i łączyć szlachetnie dobrymi działaniami dzisiejszych obywateli Europy - Niemców, Polaków, Żydów. Jej wkład w budowanie porozumienia międzynarodowego i międzykulturowego jest nie do przecenienia. Polski Słupsk był jej bardzo bliski. Zarówno zależało jej na upamiętnieniu tych Słupszczan, którzy byli wyjątkowymi, jak i na pokazywaniu tragicznych dziejów miasta oraz ludzi - dodaje.

ZASŁUGI KULTURALNE

Isabel Sellheim uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 października 2009 roku została Honorową Obywatelką Miasta Słupska.

Nigdy nie była anonimowa w grodzie nad Słupią. Współorganizowała miejskie imprezy kulturalne, pomagała sprowadzać słupskie dzieła sztuki, była także ambasadorką tego miasta za Odrą. Wśród przypomnianych przez nią artystów znaleźli się między innymi: Otto Priebe, Rudolf Hardow, Johannes Sauer, Hans Winter, profesor Joachim Schwarz, Heinrich von Stephan czy Max Pechstein. Jej zasługą jest również przywrócenie Słupskowi legendy Niedźwiadka Szczęścia.

PAMIĘĆ O OFIARACH

- Przez wiele lat pani Isabel czyniła starania o upamiętnienie obecności na naszych ziemiach członków narodu, który ucierpiał najbardziej w czasie II wojny światowej - Żydów. Zawdzięczamy jej tablice upamiętniające znanych żydowskich słupszczan, powołanie społecznego komitetu do spraw tablicy upamiętniającej wywózkę Żydów słupskich przez nazistów do Auschwitz i zbiórkę pieniędzy na jej wykonanie. Odsłonięcie odbyło się w 66. rocznicę tamtych wydarzeń - 10 lipca 2008 roku. Nadanie imienia dr. Maxa Josepha ulicy przy żydowskim Domu Przedpogrzebowym w Słupsku to także efekt zabiegów pani Sellheim - mówi Jolanta Krawczykiewicz ze Słupskiego Ośrodka Kultury.

Uroczystość z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej Isabel Sellheim odbyła się w towarzystwie władz miasta Słupska, słupszczan, a także attaché kulturalnego Konsulatu Niemiec w Gdańsku Giuseppe Lo Coco.

 

Joanna Merecka-Łotysz/pb