Słupsk
Muzeum Pomorza Środkowego (fot. Wikimedia Commons/Tomasz Górny)

czwartek,

30 lipca 2020

14:52

Niewidomi będą mogli posłuchać o obrazach w słupskim muzeum. Będzie audiodeskrypcja i dźwiękowe przewodniki

Muzeum Pomorza Środkowego uruchamia system dla osób niewidomych. Będą mogły wysłuchać, co znajduje się na obrazach.

- Nazwaliśmy ten program "Wsłuchani w Witkacego, choć nie tylko o Witkacym będziemy tam mówić i tak naprawdę nie jest on przeznaczony tylko dla osób niewidomych - tłumaczy Katarzyna Maciejewska, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Pomorza Środkowego. - Będą to audioprzewodniki, dzięki którym można będzie posłuchać na temat tego, co widzimy, czyli działamy na wiele zmysłów.

NIE TYLKO OPISY OBRAZÓW

W wirtualnych przewodnikach będzie można zapoznać się m.in. z anegdotami dotyczącymi Artura Rubinsteina, posłuchać o obrazach Boznańskiej, Podkowińskiego czy Matejki.

- Dla osób niedowidzących są przygotowane audiodeskrypcje, dzięki czemu będą mogły sobie wyobrazić, co w tym naszym muzeum mamy i przeżywać sztukę. Ci, którzy nie chcą używać naszego sprzętu, będą mogli skorzystać z aplikacji na smartfona i z własnych słuchawek - dodaje Katarzyna Maciejewska.

NAJPIERW SPICHLERZ, POTEM ZAMEK I MŁYN

Początkowo będzie można posłuchać o zbiorach znajdujących się na czterech piętrach Białego Spichlerza. W późniejszym terminie do audioprzewodników trafią zamek oraz młyn zamkowy. System ma zostać uruchomiony już w październiku.

 

Marcin Kamiński