Słupsk
Napisanie hymnu nie jest łatwym zadaniem. Przekonali się o tym uczestnicy konkursu ogłoszonego przez Słupsk (Fot. pexels.com)

wtorek,

30 czerwca 2020

14:30

Żadna z propozycji nie spełniła oczekiwań jury. Konkurs na hymn Słupska bez rozstrzygnięcia

Nie udało się rozstrzygnąć konkursu na napisanie nowego hymnu Słupska. Wpłynęły 23 prace, ale komisja konkursowa uznała, że nie nadają się one na oficjalny hymn miasta. Symbolicznie wyróżniono tylko jedną propozycję, ale pieśni miasta z tego nie będzie.

Napisanie hymnu nie jest łatwym zadaniem. Przekonali się o tym uczestnicy konkursu ogłoszonego przez Słupsk. Miał on otwartą formułę, mógł zmierzyć się z nim każdy chętny. I mimo sporego zainteresowania - napisano 23 teksty, a każdy miał przynajmniej trzy zwrotki i refren - żaden nie przypadł komisji konkursowej do gustu.

- Hymn poddajemy uczuciu emocji, podniosłości, dumy, siły i wiary. Spodziewaliśmy się, że te teksty będą miały taki charakter. Spośród 23 tekstów nie wybraliśmy żadnego, który możemy rekomendować jako tekst hymnu miasta Słupska - mówi prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

KOMISJA O TEKSTACH

Daniel Odija - poeta, pisarz, słupszczanin, który był członkiem komisji konkursowej - powiedział Radiu Gdańsk, że teksty były źle wykonane technicznie, miały złą konstrukcję rymów i brakowało w nich podniosłego charakteru.

- To jest bardzo trudne zadanie, napisać taki hymn. Wiele z nich było raczej wierszami, rymowankami, które nie nadają się na tak poważną pieśń, jak hymn miasta. Nie tego oczekiwała komisja konkursowa - podkreślał.

Inny członek komisji, Wojciech Gajewski, z wykształcenia historyk zaznaczył, że teksty były "bardzo różnej jakości", dlatego "ostatecznie komisja nie wybrała żadnego".

- Ja oceniałem hymny od strony historycznej. Oceniałem odniesienia do tradycji. Oczywiście w tych tekstach się one pojawiały, ale zdecydowanie za mało i za słabo - mówił Wojciech Gajewski.

MIASTO BEZ HYMNU

Prezydent Słupska na podstawie oceny komisji uznała ostatecznie, że konkurs został zakończony bez rozstrzygnięcia. Nie wykluczyła, że napisanie tekstu hymnu miasta może w przyszłości zlecić profesjonalistom. Dodała, że niebawem wszystkie teksty, które zostały zgłoszone do konkursu, zostaną opublikowane na oficjalnej stronie miasta.

- Na razie jednak, nowego hymnu Słupsk nie będzie miał - przyznała prezydent.

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

Paweł Drożdż/ako