Słupsk
(fot. Urząd Marszałkowski w Gdańsku)

sobota,

27 czerwca 2020

10:49

W wakacje bezpośrednie połączenia kolejowe z Trójmiasta do Ustki. Nowe ceny za bilety w ramach "Taryfy Pomorskiej"

Rozpoczęły kursowanie wakacyjne połączenia kolejowe na Pomorzu. Nowością jest przejazd na trasie Trójmiasto - Ustka. Do kurortu będzie można dojechać niemal na samą plażę, trzy razy dziennie. Kursy będą realizowane elektrycznymi składami Impuls.

Z Trójmiasta do Ustki Uroczyska będą trzy połączenia. Składy wyjadą z Gdyni o godz. 6:03, 9:33 i 16:25. W drogę powrotną z Ustki do Trójmiasta pociągi wyruszą o 7:59 oraz o 19:06. Podróż potrwa niecałe trzy godziny.

TRÓJMIASTO - USTKA

- Składy, które odjeżdżają z Gdyni o 9:33 i 16:25, to są składy, które jadą z Elbląga. Dzięki temu do Ustki będą mogli dojechać mieszkańcy właśnie Elbląga oraz Malborka, Tczewa i Pruszcza Gdańskiego, także jest to bardzo atrakcyjne połączenie, chyba pierwsze w historii w tej relacji - mówi Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Jak dodaje rzecznik, uruchomienie połączenia było możliwe dzięki "modernizacji linii kolejowej Słupsk - Ustka i zakupowi dziesięciu elektrycznych składów Impuls". Podkreślał, że dla wielu osób może być to bardzo dobra alternatywa do przyjazdu do Ustki, bez konieczności jazdy samochodem.

ALTERNATYWA DLA SAMOCHODU

- Wiemy, że w sezonie letnim są korki na drogach. Ten czas dotarcia do nadmorskich kurortów samochodami się wydłuża. Natomiast pociągiem można dojechać szybciej i wygodniej - mówił Michał Piotrowski.

Wakacyjne połączenia kolejowe z Trójmiasta do Ustki będą realizowane do 29 sierpnia. Pociągi są klimatyzowane, dostosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych i można w nich przewozić rowery.

NOWA TARYFA

Od 1 lipca Samorząd Województwa Pomorskiego uruchomi nową taryfę kolejową pn. "Taryfa Pomorska". Będzie będzie obowiązywała na obszarze województwa pomorskiego. Teraz każdy z przewoźników (SKM i POLREGIO) ma własny cennik biletów i odmienne oferty taryfowe.

Zakupiony przez pasażera bilet w ramach Taryfy Pomorskiej będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM i POLREGIO) na określonej trasie przejazdu. Przewóz roweru w całym województwie będzie kosztował 3 zł, z wyjątkiem odcinka pomiędzy przystankami Wejherowo -Gdańsk Śródmieście, gdzie przewóz ten będzie bezpłatny w pociągach trakcji elektrycznej.

- Przy projektowaniu nowej taryfy naszą intencją było obniżenie cen przy przejazdach z obszarów o ograniczonej dostępności transportowej do aglomeracji oraz ujednolicenie opłat za przejazdy pociągami organizowanymi przez samorząd województwa. Ponieważ ceny biletów jednorazowych i miesięcznych w POLREGIO są obecnie wyższe od cen biletów PKP SKM odpowiednio o 35 proc. i 38 proc., postanowiono wprowadzić "Taryfę Pomorską" z cenami niższymi średnio o 12 proc. od cen POLREGIO ale wyższymi od cen SKM średnio o 18 proc. - mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP. 
 

Paweł Drożdż/mrud