Słupsk
(Fot. UM Miastko)

piątek,

26 czerwca 2020

17:07

Burmistrz Miastka nie uzyskała wotum zaufania. "Niektórzy zarzucali mi, że wchodzę w kompetencje rady, a to zarzuty nie na miejscu"

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz bez wotum zaufania. Podczas piątkowej sesji rady miejskiej za udzieleniem głosowało zaledwie czterech radnych, jeden był przeciwny, a 10 wstrzymało się od głosu.

Aby otrzymać wotum zaufania, zdecydować musi o tym bezwzględna większość, w tym przypadku to osiem głosów za. Pomimo tego rada miejska zdecydowała o udzieleniu absolutorium.

- Trudno to skomentować - powiedziała burmistrz w rozmowie z Radiem Gdańsk. - Tylko dobra współpraca radnych z burmistrzem może dać efekty dla gminy, do dzisiaj myślałam, że współpraca się układa i wszystkie problemy razem rozwiązujemy. Trudno dyskutować, tak zdecydowano. To dopiero pierwszy rok mojej działalności. Trzeba było się w nim zapoznać z pewnymi obszarami działalności gminy, przyjrzeć się, które są do naprawy i reorganizacji. Teraz będę to wdrażać.

UWAGI SĄ WAŻNE

Burmistrz dodała, że wszelkie uwagi udzielane w pracy są cenne.

- Niektórzy zarzucali mi, że wchodzę w kompetencje rady. To zarzuty jednak nie na miejscu. Jeżeli radni wskazują, że oczekują strategii działania, to oczywiście ta strategia jest. Jeśli trzeba, będzie ona w następnych latach bardziej wyraźna - dodaje.

Zdaniem radnych, którzy nie poparli burmistrz Miastka, pracowała ona za mało w sprawie rozwiązania palących kwestii w szpitalu - próbę jego sprzedaży, relacje z zarządem. Wspomniano też o nieudanej reorganizacji oświaty.

BEZ SKUTKÓW PRAWNYCH

Brak wotum zaufania nie rodzi jednak żadnych skutków prawnych dla burmistrza, chyba, że nie otrzyma go dwa razy z rzędu. Wtedy może być zainicjowane referendum o odwołaniu burmistrza.

 

Marcin Kamiński/pOr