Słupsk
(fot. UG Borzytuchom)

wtorek,

02 czerwca 2020

07:31

Oczyszczalnia ścieków w Borzytuchomiu znów działa. O skażenie zakładu podejrzewany policjant z Bytowa z żoną

Działa już oczyszczalnia ścieków w Borzytuchomiu. Zakład został skażony nieznaną substancją chemiczną dwa tygodnie temu. - Dzięki pomocy wielu ludzi udało się skrócić czas przerwy do niezbędnego minimum - mówi wójt gminy Borzytuchom Witold Cyba.

- Gmina, z powodu wpuszczenia do instalacji kanalizacyjnej nieznanej substancji, straciła ponad 150 tys. zł - mówi wójt gminy Witold Cyba. - To są jednak koszty transportu i czyszczenia kadzi z nieczystości. Wszystko zostało wypompowane i wywiezione do utylizacji. Kadzie zostały wymyte i wyszczotkowane. Cała instalacja kanalizacyjna od miejsca wlewu w środku miejscowości Borzytuchom do oczyszczalni, została wymyta i wypłukana, aby nic się nie oderwało i nie zanieczyściło kadzi - dodaje.

KTO ODPOWIE ZA ZANIECZYSZCZENIE?

Jak dodaje wójt Borzytuchomia, zakupione zostały bakterie, które podjęły pracę w kadziach oczyszczalni.

- To jest warstwa prawie pięciu centymetrów. Będziemy mieć kontrolę z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który zadecyduje, czy trzeba będzie modyfikować aktualny stan tej oczyszczalni - dodaje wójt.

O zniszczenie oczyszczalni ścieków podejrzewani są policjant z Bytowa oraz jego żona, na których posesji odkryto osiem 200-litrowych beczek z ropopochodną substancją. Wstępnie ustalono, że do kanalizacji mogło trafić nawet 200 litrów chemikaliów.

 

Marcin Kamiński/mk