Słupsk
Głosy na Przemysława Kacę w plebibiscycie "Nieprzeciętni 2020" można oddawać do 14 czerwca na stronie polskieradio.pl (Fot. Archiwum prywatne)

piątek,

22 maja 2020

16:30

Od lat pomaga dzieciom i młodzieży. Dzięki swym działaniom trafił do finału ogólnopolskiego plebiscytu i liczy na głosy

Przemysław Kaca to człowiek o wielkim sercu. 29-latek ze Słupska znalazł się w finałowej dziesiątce plebiscytu Programu 4 Polskiego Radia "Nieprzeciętni 2020".

Od 7 lat realizuje działania edukacyjno-profilaktyczne pod nazwą "Hip-hop Druga Szansa". Jest także pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Praw Dziecka w Słupsku.

Działa charytatywnie na rzecz dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej. W okresie pandemii koordynuje akcję, mającą na celu zapewnienie wychowankom pieczy tabletów i laptopów, niezbędnych do nauki zdalnej.

NIEZWYKŁE WYRÓŻNIENIE

Przemek Kaca w życiu ma dwie pasje - pomaganie innym i muzykę. - Lepiej bym tego nie ujął. Dla mnie to dwie najważniejsze rzeczy. Może jeszcze jedna: być człowiekiem dla drugiego człowieka - mówi.

- To wyróżnienie, ta nominacja jest jak wisienka na torcie, ale robię to, co lubię. Wolę nie stać w miejscu. Znalezienie się w tej wybranej dziesiątce cieszy podwójnie - zdradza Słupszczanin.

KORCZAKOWSKA IDEA PRAW DZIECKA

Przemek jest autorem wydanej kilka lat temu książki "Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży". - Kończąc studia, napisałem pracę dyplomową. W opublikowaniu jej wspierała mnie moja promotorka. Książka jest dostępna i w bibliotekach, i księgarniach, a ja dalej robię swoje - przyznaje autor.

- Grupa wolontariuszy Każde Dobre Serce Słupsk, której działania koordynuje, propaguje w społeczeństwie korczakowską ideę praw dziecka. Od lat organizujemy liczne imprezy dla lokalnej społeczności np. Dzień Dziecka, Mikołajki. Angażujemy w wolontariat również młodzież - relacjonuje Przemysław Kaca.

"KAŻDEMU, KTO TONIE, NALEŻY PODAĆ RĘKĘ"

- We współpracy z właścicielami słupskich lokali organizujemy zbiórki artykułów szkolnych dla podopiecznych pieczy zastępczej. Organizujemy również dla młodzieży warsztaty graffiti, owocem czego są murale w przestrzeni miejskiej. Jak mówiła Irena Sendlerowa, "każdemu, kto tonie, należy podać rękę" - dodaje Przemek.

Głosy na Przemysława Kacę można oddawać do 14 czerwca na stronie polskieradio.pl.

Posłuchaj całej rozmowy:

 

Joanna Merecka-Łotysz/pb