Słupsk
Wizualizacja Bytowskiego Centrum Kultury (fot. materiały prasowe)

czwartek,

07 maja 2020

08:21

Budowa nowego centrum kultury w Bytowie przesunięta o rok. Jednym z powodów oszczędności z powodu pandemii

Według planów, w tym roku miała zacząć się budowa pierwszej części nowoczesnego obiektu w Bytowie. Bytowskie Centrum Kultury miało zyskać nową siedzibę. Inwestycja miała kosztować około 5 mln złotych. - Na razie musimy wstrzymać przygotowania - mówi Marian Gospodarek, dyrektor Bytowskiego Centrum Kultury.

- Jeden z powodów to fakt, że musimy raz jeszcze przejść procedurę, związaną z uchylonym przez wojewodę pomorskiego pozwoleniem na budowę. Drugi czynnik, to niestety pandemia i związane z nią oszczędności. Musimy się wstrzymać o rok. Mam nadzieję, że wtedy ruszymy z pierwszą częścią pierwszego etapu. Ta inwestycja i tak była rozłożona na dwa, trzy lata - tłumaczy Gospodarek.

Jak mówi, pierwszy budynek miałby powstać tylko z budżetu miasta. - Co do części drugiej, liczymy na środki zewnętrzne i mam nadzieję, że uda nam się je pozyskać. Koszt pierwszej części to około 5 mln złotych - dodaje Marian Gospodarek. 

NAJSTARSZA CZĘŚĆ MA 150 LAT

Inwestycja ma w sumie kosztować około 40 mln złotych, ale projekt jest imponujący i Bytów zyskałby naprawdę reprezentacyjny obiekt. 

Bytowskie Centrum Kultury od lat planuje budowę nowej siedziby w centrum miasta. Obecnie zajmowane budynki pozostawiają wiele do życzenia. Najstarsza jego część ma około 150 lat. Bytowskie Centrum Kultury kilka lat temu uruchomiła kino, organizuje imprezy kulturalne i zajęcia edukacyjne. Rocznie odwiedza je kilkadziesiąt tysięcy osób.
 
Przemysław Woś/mk