Słupsk

środa,

25 marca 2020

17:39

Pomogą seniorom w zakupach, wykupią receptę, czy wyjdą z psem. Akcja Widzialna Ręka Słupsk trafia do coraz większej liczby potrzebujących

Słupscy seniorzy nie są pozostawieni sami sobie w podczas epidemii. Organizują się przez Słupską Radę Senorów czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Największy zasięg ma jednak facebookowa akcja Widzialna Ręka Słupsk, która skupia kilkudziesięciu wolontariuszy. Dzięki nim seniorzy mogą liczyć na zakupy z dostawą pod drzwi, wykupienie recepty, spacer z psem czy wsparcie psychologiczne.

Widzialna Ręka Słupsk to obecnie jedna z najczęściej odwiedzanych grup na Facebooku, pomoc na tym profilu oferowana jest w każdym zakresie. Pojawiają się też wpisy od tych, którzy pomocy potrzebują, bo są obecnie objęci domową kwarantanną lub z innych powodów nie są w stanie sobie poradzić.

KILKANAŚCIE ZGŁOSZEŃ DZIENNIE

Od początku tygodnia słupscy harcerze koordynujący tę społeczną akcję odbierają po kilkanaście zgłoszeń dziennie od osób potrzebujących pomocy.

- Nadal mamy więcej wolontariuszy niż osób potrzebujących, ale ta tendencja już się zmienia. W sam poniedziałek zgłoszeń było tyle, co przez cały poprzedni tydzień. My jesteśmy tylko przekaźnikiem - mówi Joanna Rutkowska, komendantka słupskiego hufca. Jesteśmy dostępni codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00. Dyżury pełnią harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego - dodaje Joanna Rutkowska.


SPECJALNA APLIKACJA


Pomoc jest darmowa. To ustna umowa między wolontariuszem a potrzebującym.

- W tej całej akcji ważne jest to, że korzystamy wyłącznie z pomocy osób, które deklarują jej chęć w aplikacji IHELPYOU.app - mówi Piotr Merecki, zastępca komendanta słupskiego hufca. - Wszyscy wolontariusze pracują ciężko i wyłącznie w swoim czasie wolnym - dodaje Piotr Merecki.

 

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy mogą dzwonić pod numer telefonu biura komendy hufca: 507 795 684. Harcerze są dostępni codziennie od 8:00 do 18:00.