Słupsk
Trójmiejski Park Krajobrazowy. Tablica z numerami telefonu, w przypadku zauważenia pożaru w lesie: 998 lub 112 (Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

środa,

25 marca 2020

11:29

Bardzo sucho w pomorskich lasach. Wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia w prawie wszystkich nadleśnictwach

Na terenie prawie wszystkich nadleśnictw obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarami. Sucha i słoneczna pogoda spowodowała, że ściółka w lasach jest bardzo wysuszona.

Grzegorz Goliszek z Nadleśnictwa Leśny Dwór koło Dębnicy Kaszubskiej mówi, że niebezpieczeństwo powstania pożaru jest teraz bardzo duże.

- W nadleśnictwie Leśny Dwór, ale myślę, że we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, sprawa wygląda bardzo poważnie. Oczywiście wszystkie służby są zaangażowane i działają, wszystkie wieże przeciwpożarowe również działają. Najważniejsza jest rozwaga nas wszystkich, przebywających w lesie lub w jego pobliżu, by nie stwarzać zagrożenia pożarowego - apeluje nadleśniczy.

NIE MA ZAKAZÓW

Na razie na Pomorzu nie ma zakazu wstępu do lasu. W częściach nadleśnictw obowiązuje natomiast ograniczenie w korzystaniu z otwartego ognia.

- Zalecamy jednak pozostawanie w domu i nie gromadzenie się. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że dla zdrowia psychicznego potrzebny jest kontakt z naturą. Odradzam grille czy spotkania towarzyskie. Polecam samotne spacery - dodaje Grzegorz Goliszek.

W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano ponad 9 tysięcy pożarów lasów.

 

Paweł Drożdż/tgr