Słupsk
Na odroczenia czynszów mogą liczyć przedsiębiorcy m.in. w Miastku i Bytowie (fot. Pixabay.com)

wtorek,

24 marca 2020

14:51

Będą odroczenia lokalnych podatków w Bytowie i Miastku. Odbije się to jednak na planowanych inwestycjach

Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka idzie na rękę przedsiębiorcom, którzy musieli zawiesić działalność na czas pandemii. Podjął decyzję, że tych przedsiębiorców, którzy wynajmują od miasta lokale, zwolni z pobierania czynszu. Aby tak się stało, wystarczy tylko, by osoba, prowadząca działalność, złożyła wniosek. - Każdy z takich wniosków będzie rozpatrzony pozytywnie - zapewnia burmistrz Sylka. 

Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców ma być odroczenie płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca.

- Oczywiście będzie to miało wpływ na budżet miejski. Szacujemy, że tylko w związku z anulowaniem czynszów, wpływy do budżetu spadną o 60 tys. zł - dodaje samorządowiec.

Z takiej ulgi ma skorzystać około 20 przedsiębiorców. To jednak nie wszystko. Samorząd Bytowa podjął decyzję o wstrzymaniu zaplanowanych inwestycji. W związku z tym nie będzie modernizacji ulicy Miłej. Wstrzymane zostaną także inwestycje, które planowane były, ale jeszcze się nie rozpoczęły.

MIASTKO TAKŻE ZWALNIA

Podobną decyzję podjęła także burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz. - Będzie to wymagało złożenia wniosku przez takiego przedsiębiorcę, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Każdy wniosek, po weryfikacji danych o rodzaju działalności, będzie rozpatrywany indywidualnie. Ale zapewniam, że każdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ponadto przedsiębiorcom objętych zakazem, również na ich wniosek, istnieje możliwość odroczenia płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca 2020 r. - wyjaśnia samorządowiec.

Z ulg będą mogli też skorzystać przewoźnicy drogowi. - Przychylamy się również do apelu Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych i wnioski, składane w sprawie ewentualnego odroczenia, umorzenia lub rozłożenia na raty zapłaty podatku od środków transportowych, będą rozpatrywane indywidualnie w jak najszybszym terminie - dodaje.

INNE SAMORZĄDY

Ulgi wobec przedsiębiorców zastosowały też inne samorządy na Pomorzu. W Ustce przedsiębiorcy mogą skorzystać z m.in. z zawieszenia opłat za wywóz śmieci, a w Lęborku mogą skorzystać z ulg w podatkach od środków transportowych.


Marcin Kamiński