Słupsk
Urząd Morski w Słupsku ma istnieć do końca marca (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż)

wtorek,

24 marca 2020

14:32

Urząd Morski w Słupsku chce odroczenia decyzji o likwidacji. Powodem pandemia koronawirusa

Odroczenia decyzji likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku domagają się od ministra gospodarki morskiej pracownicy placówki. Ich zdaniem, zagrożenie koronawirusem uniemożliwia sprawne przeprowadzenie tej procedury.

- Prosimy o wstrzymanie się z wykonaniem rozporządzenia do końca czerwca - mówi Igor Strąk, przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy w Słupsku. - Okres pandemii nie jest okresem dobrym. Te kilka miesięcy, w których miano tego dokonać, to za mało. Zarządzamy blisko miliardowym majątkiem, mamy wiele zobowiązań, dziesiątki umów i żeby przeprowadzić to wszystko sprawnie, potrzeba czasu, konsultacji i spotkań - dodał.

NIE MA Z KIM ROZMAWIAĆ

Zdaniem Igora Strąka w ministerstwie nie ma z kim rozmawiać, bo wielu urzędników resortu nie pracuje bądź jest na urlopach.

- Ten proces integracji z Urzędem Morskim w Gdyni i Szczecinie po prostu się nie odbywa. Nie znamy zakresu swoich obowiązków, nie wiemy nic. Aby wszystko dopiąć do końca i zrobić spokojnie oraz profesjonalnie, powinniśmy mieć ten okres wydłużony do końca roku - dodaje.

SENATOR PISZE DO PREMIERA

Apel pracowników wsparł senator RP Kazimierz Kleina, który w tej sprawie wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Decyzja ta jest nieprzemyślana i szkodliwa dla Pomorza Środkowego. Dlatego zwróciłem się do premiera, aby do końca roku ta decyzja została wstrzymana. Praca w słupskim urzędzie prowadzona jest na pół gwizdka. Ludzie nie wiedzą nadal, gdzie będą pracować i czym będą się zajmować. To kompletny chaos. Dlatego wskazane jest, aby ten termin wydłużyć. Do tego potrzebna jest dyskusja, jak ma wyglądać administracja morska nie tylko w Słupsku, ale i w Gdyni i Szczecinie - tłumaczył.

DECYZJI BRAK

Resort na razie nie jest w stanie udzielić informacji, czy przedłużenie terminu likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku jest możliwe.

Placówka ma przestać istnieć od 1 kwietnia. W jej miejsce powstaną delegatury urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni. Urząd Morski w Słupsku działa od 65 lat. Administruje obszarem morskim w granicach pięciu powiatów, dwóch po stronie województwa pomorskiego i trzech na terenie zachodniopomorskiego.


Marcin Kamiński