Słupsk
Pracownie wyposażone są m.in. w najnowocześniejsze na rynku fantomy (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

piątek,

31 stycznia 2020

14:23

Najnowocześniejsze fantomy oraz w pełni wyposażona karetka. W Słupsku otwarto centrum symulacji medycznej

Najnowocześniejsze w kraju centrum symulacji medycznej otwarto w Słupsku. Kształcić się tam będą pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz fizjoterapeuci. Inwestycja kosztowała prawie 3 mln zł.

- W 2019 roku wzrost subwencji dla Akademii Pomorskiej był maksymalny i wyniósł 6 procent - mówił obecny na otwarciu centrum wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza. - Chcielibyśmy, aby wszystkie uczelnie dążyły do takich standardów i żeby tak realizowały inwestycje i inne przedsięwzięcia, jak uczelnia w Słupsku - dodał.

NOWOCZESNE FANTOMY

Wszystkie pracownie w słupskim centrum wyposażone są m.in. w najnowocześniejsze na rynku fantomy, które symulują czynności życiowe człowieka, choroby, komunikują się z personelem i reagują na daną diagnozę.

- Akademia Pomorska pozyskała ponad 2,5 ml zł na stworzenie monoprofilowego centrum symulacji medycznych - tłumaczyła dyrektor biura rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku Marzena Łukasik. - To centrum na bardzo wysokim poziomie dokładności i pozwoli naszym pielęgniarkom na uzyskiwanie certyfikatów i pracę w takiej przestrzeni, która jest wysokim standardem światowym - dodała.

 

NOWA PRZESTRZEŃ I NOWA KARETKA

 

Słupskie centrum to zupełnie nowa przestrzeń przy ul. Kozietulskiego. W momencie, gdy ktoś tam wejdzie, będzie mieć wrażenie funkcjonowania w przestrzeni szpitalno-laboratoryjnej, w bardzo nowoczesnej technologii i wśród bardzo nowoczesnej aparatury. Te pracownie odwzorowują rzeczywiste sytuacje kliniczne czy zabiegowe w warunkach symulowanych.

W ramach pracowni zakupiona została także w pełni wyposażona karetka, w której ćwiczą ratownicy medyczni. Dzięki takiemu szkoleniu przyszły personel medyczny będzie przygotowany do pełnienia praktyk w prawdziwym szpitalu i z prawdziwymi pacjentami.

 

Marcin Kamiński/ak