Słupsk
Obrońcy zwierząt z ukrycia filmowali, jak wygląda wyładunek zwierząt na rampie w ubojni w Przechlewie (fot. screenshot/BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt)

wtorek,

14 stycznia 2020

12:18

Oskarżeni za znęcanie się w rzeźni. Trzem mężczyznom grozi do trzech lat więzienia

Trzech mężczyzn odpowie za znęcanie się nad zwierzętami w ubojni w Przechlewie w powiecie człuchowskim. Prokuratura Rejonowa w Lęborku zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia.
Oskarżeni to dwóch obywateli Ukrainy i Polak: 42-letni Tomasz K., 31-letni Jarosław K. i 45-letni Tomasz S. Według ustaleń lęborskich śledczych, mieli oni zadawać cierpienie zwierzętom podczas ich wyładunku na rampie ubojni. Bili je i kopali w różne części ciała. Świnie miały być też zrzucane z ciężarówki.


Sprawę nagłośnili obrońcy zwierząt z fundacji Viva! oraz Inicjatywy BASTA, którzy przez kilka miesięcy, z ukrycia, filmowali, jak wygląda wyładunek zwierząt na rampie w ubojni w Przechlewie. Materiał, który przekazali śledczym trwa prawie osiem godzin.

NIE PRZYZNALI SIĘ DO WINY

Początkowo sprawa trafiła do człuchowskiej prokuratury, gdzie została umorzona. Prokuratura Regionalna w Gdańsku nakazała jej ponowne rozpatrzenie. Prowadzenie śledztwa powierzono Prokuraturze Rejonowej w Lęborku.

Oskarżeni nie przyznali się do winy. Tłumaczyli, że nie używali przemocy wobec zwierząt. Przyznawali natomiast, że czasami potrzebowali użyć więcej siły, aby zmusić je do przejścia w odpowiednim kierunku.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi do 3 lat więzienia.
 

Paweł Drożdż