Słupsk
(fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

wtorek,

14 stycznia 2020

11:41

Dziewięciu lekarzy i pielęgniarek z Chojnic oskarżonych o wyłudzenie z NFZ ponad 630 tysięcy złotych. Sąd musi przesłuchać 3000 świadków

Niemal 3,5 tysiąca pacjentów w Chojnicach skierowano na terapię rzucania palenia. Większość przesłuchanych przez policję świadków zeznała jednak, że nigdy nie brała w niej udziału.

Sprawę przez niemal pięć lat prowadziła Prokuratura Rejonowa w Lęborku. Spośród 3400 pacjentów, którzy mieli brać udział w terapii, około 2800 zaprzeczyło, że brało w niej udział.

Część osób kwestionuje też autentyczność swoich podpisów w dokumentacji medycznej. Proces dziewięciu osób, które z Narodowego Funduszu Zdrowia miały wyłudzić ponad 630 tysięcy złotych, trwa przed Sądem Okręgowym w Słupsku. Akt oskarżenia liczy ponad 200 stron.

3000 ŚWIADKÓW

Sąd będzie musiał przesłuchać około 3000 świadków, bo takie jest na dziś stanowisko oskarżyciela publicznego.

- Dostałem zaproszenie na bezpłatne badanie spirometryczne, poszedłem, bo palę papierosy od 16. roku życia. Okazało się, że nie mam żadnych niepokojących zmian i nie brałem udziału w żadnej dalszej terapii. Nie było takiej potrzeby, a zresztą nie miałbym czasu, bo jestem zawodowym kierowcą. Większość tych podpisów na pewno nie jest moja - mówi jeden ze świadków w procesie.

Sprawa dotyczy programu medycznego, który miał trwać około sześciu lat. Część zdarzeń miała mieć miejsce w roku 2009. Oskarżeni nie przyznają się do winy, grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przemysław Woś/mrud