Słupsk
Szkolenie rozpoczęło się w sobotę 11 stycznia (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński)

sobota,

11 stycznia 2020

17:05

Kolejni kandydaci szkolą się w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wkrótce złożą uroczystą przysięgę

70 kobiet i mężczyzn rozpoczęło 16-dniowe szkolenie w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej w Słupsku. Od rana pobierają umundurowanie oraz mają m.in. spotkania organizacyjne z dowódcą i psychologiem.

- To już drugie wcielenie żołnierzy do Wojsk Obrony Terytorialnej w naszych strukturach - mówi dowódca 73. Batalionu Lekkiej Piechoty ppłk. Bogusław Haftka. - Teraz odbywają się dwa rodzaje szkolenia. Podstawowe będzie trwało 16 dni, a wyrównawcze - dla żołnierzy, którzy już wcześniej pełnili służbę w różnych formacjach - potrwa 8 dni - wyjaśnia.

DUŻO ZAJĘĆ, MAŁO CZASU WOLNEGO

Żołnierze będą uczyć się m.in. musztry, strzelania i taktyki. Dowódca przyznaje, że będzie to trudne wyzwanie dla tych, którzy po raz pierwszy trafili do WOT.

- Szkoleń jest bardzo dużo, a żołnierze mają zaplanowane zajęcia od rana do wieczora. Z tego powodu jest bardzo mało czasu wolnego - dodaje.

W szkoleniu uczestniczą żołnierze w wielu od 18 do 50 lat. Są wśród nich księgowi, kierowcy, ratownicy medyczni i nauczyciele. Regularne zajęcia i treningi żołnierze rozpoczną w poniedziałek. Po ponad dwóch tygodniach złożą uroczystą przysięgę wojskową.

NABÓR TRWA

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej posiada obecnie w swoich strukturach 71. Batalion Lekkiej Piechoty w Malborku oraz rozpoczynający właśnie swoje funkcjonowanie 73. Batalion Lekkiej Piechoty w Słupsku.

Aby zostać żołnierzem tej ostatniej formacji, wystarczy zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień i złożyć odpowiedni wniosek. Każdego chętnego czeka 16-dniowe szkolenie. Proces całego szkolenia trwa w sumie trzy lata. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, drugi to szkolenie specjalistyczne na konkretnym stanowisku służbowym, do jakiego osoba została przydzielona. Trzeci rok jest szkoleniem zgrywającym w plutonach i kompaniach.

DUŻO PLUSÓW

Korzyści, jakie płyną z wstąpienia do WOT to m.in. podnoszenie kwalifikacji. Pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni przechodzą szkolenie medyczne na polu walki. Każdy może też podnieść kwalifikacje, jeśli chodzi o prawo jazdy, które później można wykorzystać w życiu codziennym.

W WOT na Pomorzu służy ponad 400 osób, które zostały już przeszkolone, a kolejne wnioski wciąż napływają Docelowo"terytorialsów" w naszym regionie ma być 2,5 tysiąca. Za gotowość do służby oraz jeden weekend w miesiącu spędzony na ćwiczeniach szeregowy WOT otrzymuje miesięcznie ponad 500 złotych.

Marcin Kamiński/dr