Słupsk
Zdania pacjentów są podzielone, głównie z powodu dostępu do specjalistów, kolejek i jakości usług (Fot. Szpital Wojewódzki w Słupsku)

wtorek,

17 grudnia 2019

10:14

Słupski szpital wojewódzki wysoko w tabeli - na 6 miejscu w Polsce. Zdania pacjentów podzielone

Szóste miejsce wśród najlepszych szpitali w Polsce, 1 w województwie pomorskim - tak uplasował się wynik słupskiego szpitala wojewódzkiego w ogólnopolskim rankingu w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych.

Ranking przygotowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia razem z dziennikiem "Rzeczpospolita".

JAKOŚĆ USŁUG

– Zdobywane co roku wysokie miejsca w rankingu szpitali udowadniają, że przykładamy dużą wagę do jakości usług zdrowotnych świadczonych naszym pacjentom – mówi Andrzej Sapiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzisiejsze nagrody potwierdzają, że nie zwalniamy kroku w staraniach o coraz lepsze usługi.

Zdania pacjentów są podzielone, głównie z powodu dostępu do specjalistów, kolejek i jakości usług. Słupszczanie najbardziej narzekają na słupski Szpitalny Oddział Ratunkowy.

WIZYTA ZA PÓŁ ROKU

- Za długo czekam na wizytę u specjalisty. Mam problemy z sercem, a wizytę dopiero za pół roku - mówi jedna z pacjentek szpitala. - Najgorzej na izbie przyjęć, mąż ostatnio 5 godzin czekał ze złamanym palcem w nocy - dodaje słupszczanka.

- Nie lubimy tu przyjeżdżać, ale czasem nie ma wyjścia. 6 miejsce? Za co? Przecież tu lekarzy prawie nie ma - dodaje pacjent szpitala. - Chociaż z drugiej strony, kilku specjalistów mają i oni tak ciągną ten cały szpital - dodaje słupszczanin.

POD WIELOMA WZGLĘDAMI

Sklasyfikowane w rankingu szpitale były oceniane wszechstronnie i pod wieloma względami. Brano pod uwagę m.in. budynki szpitalne, zarządzanie majątkiem, zarządzanie, finanse, jakość usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta w placówce i ilość skarg. Punkty przyznawano także za jakość leczenia, czyli blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostykę, politykę lekową, personel i jego kwalifikacje.

 


Joanna Merecka-Łotysz