Słupsk
Założony przez Gabrielę Keller-Janus Teatr Tańca "Enza" jest jedną z najaktywniejszych grup tanecznych w regionie (Fot. Arkadiusz Ciupek)

niedziela,

01 grudnia 2019

09:41

400 dzieci, ponad 30 spektakli, a to wszystko przez 20 lat. Słupski Teatr Tańca "Enza" obchodzi jubileusz

Założony przez Gabrielę Keller-Janus Teatr Tańca "Enza" jest jedną z najaktywniejszych grup tanecznych w regionie, która od ponad dwóch dekad tworzy nagradzane na festiwalach spektakle taneczne, łączące taniec nowoczesny i balet, a także edukuje kolejne pokolenia tancerek.

- Dwadzieścia lat minęło bardzo szybko. Starałam się policzyć, ile dzieciaków przewinęło się przez Enzę i wyszło 400. Odbyło się tu około 30 spektakli - dużych i małych. - mówi szefowa "Enzy" Gabriela Keller-Janus - Wszystkie grupy zapadły mi w pamięć bardzo mocno. Każda dawała mi coś zupełnie innego, ale i każda wkładała w to serce. Teraz dają mi młodość i energię - dodaje.

NAJPIERW BALET

W ramach Teatru Tańca "Enza" działa kilka grup tanecznych. Najmłodsze adeptki zaczynają przygodę z tańcem w Ognisku Baletowym pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus i Agnieszki Chmielnik. Dorosłe tancerki pracują głównie nad spektaklami, które Teatr Tańca "Enza" wystawia na scenie Ronda i prezentuje na krajowych oraz międzynarodowych festiwalach tańca. Od ubiegłego roku działa również Enza 30+ dla kobiet w sile wieku, które chcą zmierzyć się z tańcem nowoczesnym.

- Na zajęcia Ogniska Baletowego chodzę już 3 lata. Zanim zaczęłam tańczyć, musiałam długo, bo aż dwa lata, namawiać mamę, żeby zapisała mnie do pani Gabrysi - mówi 9-letnia Milenka. - Uwielbiam tańczyć i występować na scenie. Mam nadzieję, że jeszcze długo będę to robić - zaznacza.

Impreza jubileuszowa odbyła się w sobotę w sali słupskiej filharmonii. Z okazji 20-lecia "Enza" zaprezentowała dwa spektakle ze swojego bogatego repertuaru. Spektaklom towarzyszyła wystawa zdjęć i prac plastycznych wykonanych przez współpracującego z "Enzą" grafika i malarza Grzegorza Kamińskiego.


Joanna Merecka-Łotysz/pOr


Zobacz Galerię