Słupsk
Minister obrony narodowej wziął udział w sobotnich uroczystościach w Słupsku (Fot. PAP/Adam Warżawa)

sobota,

30 listopada 2019

12:08

Minister obrony narodowej: "Wojska obrony terytorialnej wspierają mieszkańców województwa pomorskiego"

- Wojska obrony terytorialnej służą wsparciem mieszkańcom regionu - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Słupsku podczas sobotniej uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Wasza służba jest wyjątkowa. Przede wszystkim wspieracie wojska operacyjne (...). To jest właśnie ten model, który tworzymy. Wojska obrony terytorialnej wspierają wojska operacyjne, ale również służą wsparciem dla mieszkańców województwa pomorskiego - mówił podczas sobotnich uroczystości szef MON.

- To właśnie wasza mała ojczyzna jest miejscem, którym będziecie się zajmować na co dzień. Będziecie wspierać swoich bliskich, swoich sąsiadów, będziecie służyć pomocą wtedy, kiedy ta pomoc będzie potrzebna - dodał Mariusz Błaszczak.
78502430 2719473771432252 7670864921264914432 n

Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)


60 OCHOTNIKÓW Z POMORZA

Oficjalnie żołnierzami 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało 60 ochotników z Pomorza. Wśród składających przysięgę były też kobiety.

- Od zawsze marzyłam o mundurze, także w tej chwili po prostu realizuję swój plan. Ta organizacja umożliwiła mi spełnienie marzenia, więc nie wahałam się, żeby do niej wstąpić. Patriotyzm noszę w sercu od zawsze. Bardzo chciałabym przysłużyć się ojczyźnie - mówiła szeregowa Paulina Lelek. - Nie jest trudno dostać się do wojska, trzeba być zdrowym, przygotowanym i nie dać się presji - dodała.

IMG 4204 copyWśród składających przysięgę były też kobiety (Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)


PIĄTA PRZYSIĘGA W TYM ROKU


Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP i liczą obecnie ponad 23 tysiące żołnierzy.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej, 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powstała w trzecim etapie formowania WOT. Rozpoczęła funkcjonowanie w styczniu 2018 roku. Dowództwo i sztab brygady mieści się w Gdańsku.

Strukturę 7 PBOT tworzy 71. batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz rozpoczynający funkcjonowanie 73. batalion lekkiej piechoty w Słupsku. Integralną częścią 7 PBOT są również 7. kompania logistyczna oraz 7. kompania dowodzenia mieszczące się na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. W ramach funkcjonowania gdańskiej brygady planowane jest również sformowanie 72. batalionu lekkiej piechoty z siedzibą w Kościerzynie. Przysięga pomorskich "Terytorialsów” jest siódmą w historii oraz piątą w tym roku organizowaną przez 7PBOT. Dowódcą pomorskiej brygady jest kmdr Tomasz Laskowski.

IMG 4286Wciąż trwa nabór do Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)


NABÓR NADAL TRWA

Nabór do Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nadal trwa. Najbliższy zaplanowano na 7 i 8 grudnia. Szczegółowe informacje o tym, jak zostać "Terytorialsem" dostępne są TUTAJ.

PAP/jmł/mmt/mkul