Słupsk
Projekt pomorskich uczelni będzie zatem pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż)

poniedziałek,

25 listopada 2019

16:07

Na specjalnej stronie internetowej będzie można obejrzeć rośliny z całego świata. To efekt współpracy pomorskich uczelni

Trzy pomorskie uczelnie stworzą wirtualne Herbarium. Powstanie strona internetowa, gdzie będzie można zobaczyć i poznać gatunki roślin z całego świata. Zostaną sfotografowane i udostępnione on-line w dużej rozdzielczości. Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński na wspólny projekt przeznaczą 25 milionów złotych.

Do niedawna okazy w światowych herbariach były dostępne tylko dla niewielkiej liczby specjalistów. Obecnie, uczelnie na całym świecie podejmują się cyfryzacji okazów, a obrazy zeskanowanych roślin wraz z informacją o nich udostępniane są publicznie. Polskie herbaria nie były dotąd publikowane elektronicznie. Projekt pomorskich uczelni będzie zatem pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w kraju.

WSPÓLNY PROJEKT

Naukowcy z północnej Polski planują digitalizację, czyli - w uproszczeniu - sfotografowanie w dużej rozdzielczości prawie pół miliona roślin. Część zbiorów, które posiadają uczelnie, ma wartość historyczną. Mają ponad 100 lat i były gromadzone przez polskich i niemieckich naukowców.

- Takim praktycznym elementem projektu jest udostępnianie zbiorów, nie tylko dla potrzeb badawczych, nie tylko dla naszych studentów, doktorantów czy pracowników naukowych. Projekt ten również przyczyni się do stworzenia bazy dla potrzeb również innych służb, administracji, która zajmuje się m.in. zarządzaniem środowiska przyrodniczego - mówi profesor Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku.

DOFINANSOWANIE

25 milionów dofinansowania z Ministerstwa Cyfryzacji zostało rozdysponowane na trzy uczelnie.

- Mam nadzieję, że skorzystają na tym nie tylko uczelnie, ale też mieszkańcy Pomorza, które będzie miało możliwość budowania jeszcze lepszych zasobów - dodaje Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

CAŁOŚĆ ZA TRZY LATA

Digitalizacje zielników mają potrwać do 2022 roku. Wtedy całość zostanie udostępniona nieodpłatnie w internecie.

- To jest bardzo cenny projekt, z perspektywami na przyszłość, rozszerzenia tej współpracy, być może również na arenie międzynarodowej - dodawał profesor Krzysztof Bielawski, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Gdańskiego.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Paweł Drożdż/mar